Na czym polega ochrona danych osobowych w firmie?

Ochrona danych osobowych to coś, o czym mnóstwo osób w ostatnim czasie dość zawzięcie dyskutuje. Na szczęście wraz z często prowadzonymi dyskusjami znacznie wzrasta świadomość społeczeństwa dotycząca zarówno znaczenia ochrony danych osobowych jak i sposobów, w jaki najskuteczniej można to osiągnąć.

zdjęcie - (the_title())


Na czym polega ochrona danych osobowych?

Ochrona danych osobowych to coś, o czym mnóstwo osób w ostatnim czasie dość zawzięcie dyskutuje. Na szczęście wraz z często prowadzonymi dyskusjami znacznie wzrasta świadomość społeczeństwa dotycząca zarówno znaczenia ochrony danych osobowych jak i sposobów, w jaki najskuteczniej można to osiągnąć. Świadomość społeczeństwa wzrosła szczególnie w momencie wprowadzenia w życie przepisów RODO, czyli rozporządzenia dotyczącego ochrony i przetwarzania danych osobowych.

Skąd czerpać informacje dotyczące sposobów ochrony danych osobowych? W tym przypadku idealnie sprawdzą się edukacyjne zajęcia takie jak:

Czym są dane osobowe? Najczęściej jest to numer PESEL albo NIP bądź też pojedyncze dane charakterystyczne tylko dla jednej osoby. Czynnością nazywaną przetwarzaniem danych osobowych jest wykonywanie jakichkolwiek operacji na danych osobowych. Takie czynności to przede wszystkim:

  • zbieranie danych osobowych,
  • przechowywanie danych osobowych,
  • opracowywanie danych osobowych,
  • zmienianie danych osobowych,
  • udostępnianie danych osobowych,
  • usuwanie danych osobowych.

Bardzo często praca nad danymi osobowymi odbywa się w systemach informatycznych, które w szczególności narażone są na potencjalną kradzież danych osobowych przez osoby, które do tego celu upoważnione nie są. W związku z tym ochrona danych osobowych ma ogromne znaczenie.

Za ochronę danych osobowych uznaje się ochronę wszystkich informacji dotyczących osób fizycznych przez podmioty, które nimi dysponują. Chodzi tu o ochronę zarówno pojedynczych informacji, jak i całego zbioru danych. W przepisach o ochronie danych osobowych zawarty został obowiązek zastosowania środków zmierzających do ochrony danych osobowych, przed jednostki takimi danymi dysponujące. Dzięki zastosowaniu środków ochrony danych osobowych, są one w sposób właściwy zabezpieczone przed utratą, wyciekiem czy przedostaniem się w nieuprawnione do tego ręce.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.