Najważniejsze dokumenty kadrowe
Wszelkie kwestie dotyczące stosunku pracy regulowane są przez prawo pracy, a najważniejszym dokumentem w tym przypadku jest Kodeks pracy. To właśnie w tym akcie normatywnym uchwalonym w 1974 roku zostały zawarte zasady zatrudniania pracowników czy też obowiązki pracowników i pracodawców.
Jednym z takich obowiązków jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Pewne zmiany w tej materii weszły w życie w roku bieżącym, po nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi między innymi o to, że z pięćdziesięciu do dziesięciu lat skrócono obowiązek przechowywania akt pracowniczych. Poza tym, elektroniczna forma przechowywania dokumentacji pracowniczej została zrównana z formą papierową.
Akta pracownicze – co to takiego?
Dokumentacja kadrowa to jedne z najważniejszych dokumentów w całej firmie. Dokumenty osobowe dotyczące zatrudnianych pracowników znajdują się pod szczególną kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy. To, czego w sposób szczególny ma dotyczyć przechowywana dokumentacja zostało ustalone na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
Rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy zostało wydane w 1996. Oczywiście od tej pory rozporządzenie to były niejednokrotnie nowelizowane.
Co powinny przede wszystkim zawierać akta pracownicze? Teczka pracownicza to zbiór dokumentów dotyczących konkretnego pracownika. Znaleźć w niej muszą się przede wszystkim dokumenty potwierdzające zawarcie stosunku pracy oraz jego przebieg czy ewentualne ustanie.
Skąd czerpać aktualne informacje dotyczące aktów normatywnych związanych z prawem pracy?
Możliwości w tym zakresie są co najmniej dwie – można samemu śledzić Dziennik Ustaw i studiować pojawiające się w nim zmiany lub też można wybrać się na jedno z tematycznych szkoleń. Szkolenia kodeks pracy to ciekawa propozycja nie tylko dla pracowników kadr i płac, ale dla wszystkich osób pozostających w stosunku pracy. Prawo pracy szkolenia to prosty sposób na to, aby być na bieżąco ze zmieniającym się prawem.