Nowe przepisy dotyczące czasu pracy kierowców

Już od dawana w planach była zmiana regulacji dotyczących czasu pracy kierowców. Głównym założeniem opracowania i wprowadzenia w życie nowych przepisów miała być poprawa bezpieczeństwa na drogach (duży udział w statystykach wypadków do niedawna mieli bowiem przemęczeni zawodowi kierowcy).

Gamma - Nowe przepisy dotyczące czasu pracy kierowców


Nowe przepisy dotyczące czasu pracy kierowców

Już od dawna w planach była zmiana regulacji dotyczących czasu pracy kierowców. Głównym założeniem opracowania i wprowadzenia w życie nowych przepisów miała być poprawa bezpieczeństwa na drogach (duży udział w statystykach wypadków do niedawna mieli bowiem przemęczeni zawodowi kierowcy).

Dzięki wprowadzeniu w życie nowych przepisów w dość znaczący sposób ograniczona zostaje możliwość wydłużenia czasu pracy kierowców do 12 godzin na dobę (w przypadku wykonywania przez nich pracy w porze nocnej).

Zgodnie z nowymi postanowieniami, każdy kierowca wykonujący swoją prace w porze nocnej, nie może prowadzić pojazdu dłużej niż przez 10 godzin. Ponadto w nowych przepisach dopracowane zostały bardziej szczegółowo informacje dotyczące zasad związanych z prowadzeniem ewidencji czasu pracy kierowcy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Dodatkowo zgodnie z Ustawą o czasie pracy kierowców, kierowca nie może pracować w tygodniu dłużej niż przez 40 godzin (przy założeniu pięciodniowego tygodnia pracy), natomiast dobowy czas jego pracy nie powinien być dłuższy niż 8 godzin. Przepisy dopuszczają jednak w wyjątkowych sytuacjach możliwość pracy w godzinach nadliczbowych, pod warunkiem oczywiście, że kierowca pracuje niezmiennie w równoważnym systemie czasu pracy.

Taki system pracy w większości wypadków będzie odnosił się do kierowców wykonujących przewozy własne. W taki przypadku niejednokrotnie przepisy pozwalają na prace w wymiarze nie dłuższym niż 12 godzin.

Warto jednak wspomnieć, że takie wydłużenie nie dotyczy czasu pracy kierowcy, która wykonywana jest w godzinach nocnych.

Nowe przepisy nie tylko ograniczają czas pracy kierowcy w godzinach nocnych. Nowe zasady wprowadzone w życie będą dotyczyły również tworzenia ewidencji czasu pracy dla każdego z kierowców.

W zgodzie z nowymi zasadami każdy pracodawca będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy każdego kierowcy. dopuszczalna forma takiej ewidencji to:

  • zapisy na wykresówkach,
  • wydruki pochodzące z kart kierowców i cyfrowych tachografów,
  • różnego rodzaju dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanych w jej czasie czynności.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.