Nowe przepisy dotyczące czasu pracy kierowców
Już od dawna w planach była zmiana regulacji dotyczących czasu pracy kierowców. Głównym założeniem opracowania i wprowadzenia w życie nowych przepisów miała być poprawa bezpieczeństwa na drogach (duży udział w statystykach wypadków do niedawna mieli bowiem przemęczeni zawodowi kierowcy).
Dzięki wprowadzeniu w życie nowych przepisów w dość znaczący sposób ograniczona zostaje możliwość wydłużenia czasu pracy kierowców do 12 godzin na dobę (w przypadku wykonywania przez nich pracy w porze nocnej).
Zgodnie z nowymi postanowieniami, każdy kierowca wykonujący swoją prace w porze nocnej, nie może prowadzić pojazdu dłużej niż przez 10 godzin. Ponadto w nowych przepisach dopracowane zostały bardziej szczegółowo informacje dotyczące zasad związanych z prowadzeniem ewidencji czasu pracy kierowcy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Dodatkowo zgodnie z Ustawą o czasie pracy kierowców, kierowca nie może pracować w tygodniu dłużej niż przez 40 godzin (przy założeniu pięciodniowego tygodnia pracy), natomiast dobowy czas jego pracy nie powinien być dłuższy niż 8 godzin. Przepisy dopuszczają jednak w wyjątkowych sytuacjach możliwość pracy w godzinach nadliczbowych, pod warunkiem oczywiście, że kierowca pracuje niezmiennie w równoważnym systemie czasu pracy.
Taki system pracy w większości wypadków będzie odnosił się do kierowców wykonujących przewozy własne. W taki przypadku niejednokrotnie przepisy pozwalają na prace w wymiarze nie dłuższym niż 12 godzin.
Warto jednak wspomnieć, że takie wydłużenie nie dotyczy czasu pracy kierowcy, która wykonywana jest w godzinach nocnych.
Nowe przepisy nie tylko ograniczają czas pracy kierowcy w godzinach nocnych. Nowe zasady wprowadzone w życie będą dotyczyły również tworzenia ewidencji czasu pracy dla każdego z kierowców.
W zgodzie z nowymi zasadami każdy pracodawca będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy każdego kierowcy. dopuszczalna forma takiej ewidencji to:
- zapisy na wykresówkach,
- wydruki pochodzące z kart kierowców i cyfrowych tachografów,
- różnego rodzaju dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanych w jej czasie czynności.