O czym mówi nam kodeks celny?

Kodeksy, to duże zbiory przepisów prawnych. Noszą taką nazwę, aby odróżnić je od zwykłych ustaw. Kodeksy przeważnie dotyczą ważnych materii. Wyróżnić można na przykład Kodeks Karny, Kodeks Pracy, Kodeks Postępowania Cywilnego czy też Kodeks Celny.

Gamma - O czym mówi nam kodeks celny?


O czym mówi nam kodeks celny?

Kodeksy, to duże zbiory przepisów prawnych. Noszą taką nazwę, aby odróżnić je od zwykłych ustaw. Kodeksy przeważnie dotyczą ważnych materii. Wyróżnić można na przykład Kodeks Karny, Kodeks Pracy, Kodeks Postępowania Cywilnego czy też Kodeks Celny.

Ten ostatni, by aktem normatywnym, który uchwalono na początku 1997 roku. Obowiązywał przez kilka lat, jednak stracił swoją moc wiążącą z dniem, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, której jedną z podstaw funkcjonowania jest unia celna.

Od tej pory w kraju obowiązują wspólnotowe przepisy dotyczące przewozu towarów oraz ceł na nie. Przepisy te uzupełnione zostały przez krajowe Prawo Celne.

Przepisy celne - jak można je poznać?

Dostęp do aktów normatywnych uchwalanych w naszym kraju jest otwarty. Przepisy prawne publikowane są w Dzienniku Ustaw, tak aby każdy obywatel mógł bez przeszkód do nich dotrzeć.

W dobie cyfryzacji naturalne jest także i to, że akty prawne dostępne są na ministerialnych stronach internetowych. Dosłownie każdy, kto chce znaleźć interesujące go przepisy, w ciągu kilku chwil może wyszukać stosowny dokument w wyszukiwarce internetowej. Jest to znaczne ułatwienie i bardzo skraca czas dostępu do informacji.

Chcąc poznać szczegółowe przepisy z zakresu prawa celnego, można albo samemu przestudiować akty prawne albo można zapisać się na stosowne szkolenie. Osoby, które dopiero zaczynają zgłębiać ten temat mogą wybrać podatek akcyzowy szkolenie albo też szkolenie czas pracy kierowców.

Przepisy celne obowiązujące na terenie kraju

W Polsce funkcjonują dwa równorzędne akty prawne w zakresie przepisów celnych, chodzi mianowicie o Wspólnotowy Kodeks Celny oraz o Przepisy Wykonawcze do Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

Uzupełnieniem ich jest krajowe Prawo Celne. W dokumentach można znaleźć wszelkie zasady regulujące kwestię przywozu towarów spoza unii celnej. Znajomość tego prawa obowiązuje między innymi wszystkie firmy handlujące na rynku międzynarodowym, a także firmy importujące towary do Polski.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.