O czym mówi nam kodeks celny?
Kodeksy, to duże zbiory przepisów prawnych. Noszą taką nazwę, aby odróżnić je od zwykłych ustaw. Kodeksy przeważnie dotyczą ważnych materii. Wyróżnić można na przykład Kodeks Karny, Kodeks Pracy, Kodeks Postępowania Cywilnego czy też Kodeks Celny.
Ten ostatni, by aktem normatywnym, który uchwalono na początku 1997 roku. Obowiązywał przez kilka lat, jednak stracił swoją moc wiążącą z dniem, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, której jedną z podstaw funkcjonowania jest unia celna.
Od tej pory w kraju obowiązują wspólnotowe przepisy dotyczące przewozu towarów oraz ceł na nie. Przepisy te uzupełnione zostały przez krajowe Prawo Celne.
Przepisy celne – jak można je poznać?
Dostęp do aktów normatywnych uchwalanych w naszym kraju jest otwarty. Przepisy prawne publikowane są w Dzienniku Ustaw, tak aby każdy obywatel mógł bez przeszkód do nich dotrzeć.
W dobie cyfryzacji naturalne jest także i to, że akty prawne dostępne są na ministerialnych stronach internetowych. Dosłownie każdy, kto chce znaleźć interesujące go przepisy, w ciągu kilku chwil może wyszukać stosowny dokument w wyszukiwarce internetowej. Jest to znaczne ułatwienie i bardzo skraca czas dostępu do informacji.
Chcąc poznać szczegółowe przepisy z zakresu prawa celnego, można albo samemu przestudiować akty prawne albo można zapisać się na stosowne szkolenie. Osoby, które dopiero zaczynają zgłębiać ten temat mogą wybrać podatek akcyzowy szkolenie albo też szkolenie czas pracy kierowców.
Przepisy celne obowiązujące na terenie kraju
W Polsce funkcjonują dwa równorzędne akty prawne w zakresie przepisów celnych, chodzi mianowicie o Wspólnotowy Kodeks Celny oraz o Przepisy Wykonawcze do Wspólnotowego Kodeksu Celnego.
Uzupełnieniem ich jest krajowe Prawo Celne. W dokumentach można znaleźć wszelkie zasady regulujące kwestię przywozu towarów spoza unii celnej. Znajomość tego prawa obowiązuje między innymi wszystkie firmy handlujące na rynku międzynarodowym, a także firmy importujące towary do Polski.