Prawo pracy – co warto wiedzieć?

Prawo pracy kojarzy się głównie z szeregiem dosyć skomplikowanych dokumentów i przepisów. Oczywiście fakt, że przepisy są złożone nie usprawiedliwia braku ich znajomości. Poznanie podstawowych zagadnień z zakresu prawa pracy może okazać się bardzo użyteczne i pozwoli na uniknięcie wielu problemów.

Gamma - Prawo pracy - co warto wiedzieć?

Prawo pracy - co warto wiedzieć?


Każdy pracownik ma określone obowiązki, prawa i przywileje. Znajomość przepisów w tym zakresie pozwala przede wszystkim na uniknięcie sytuacji takich jak nieuczciwe zachowania ze strony pracodawcy. Warto między innymi poznać najważniejsze obowiązki pracodawcy.

Należy do nich zapewnienie wykonania niezbędnych badań, które potwierdzą, że pracownik jest w stanie wykonywać daną pracę. Jest to bardzo istotne uprawnienie przede wszystkim z punktu widzenia osób wykonujących prace niebezpieczne lub związane z ryzykiem wystąpienia choroby zawodowej.

Oczywiście każdej osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługuje również prawo do skorzystania z urlopu.

Niestety wielu pracowników nie zdaje sobie do końca sprawy ze swoich uprawnień, na przykład z faktu, że po rozpoczęciu nowej pracy powinni przejść odpowiednie szkolenie BHP oraz muszą zostać zaznajomieni z zasadami, które obowiązują w miejscu pracy oraz z regulaminem.
 
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia prawo pracy, szkolenia excel, szkolenia logistyka. Zapraszamy
Osoby, które nie znają podstawowych przepisów, są w szczególny sposób narażone na różnego rodzaju nadużycia ze strony pracodawców, dlatego warto poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Jej źródłem mogą stać się na przykład prawo pracy szkolenia, na których można zapoznać się z rożnymi przydatnymi zagadnieniami z tego zakresu.

Szkolenia tego typu mogą obejmować różny zakres, na przykład czas pracy szkolenia.

Dzięki nim można poznać na przykład rodzaje umów o pracę i poznać swoje prawa wynikające z takiej formy zatrudnienia.

Dostarczają one wiedzy, którą powinien tak naprawdę posiadać każdy pracownik, aby ustrzec się przed nadużyciami.

Warto także dowiedzieć się, gdzie można się zgłosić w przypadku niewłaściwego zachowania pracodawcy oraz w jaki sposób skutecznie dochodzić swoich praw.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.