Regulacja nieruchomości państwowych
Użytkowanie wieczyste zostało wprowadzone w 1961 roku. Od tego czasu ulegało wielu zmianom i regulacjom prawnym. Zmieniała się jego charakterystyka oraz to czego ono dotyczy. Czym jednak ono jest ? Użytkowanie wieczyste w dużym skrócie planem zarządzania i wykorzystania nieruchomości które są własnością Skarbu Państwa.
Określone są tam wszystkie zagadnienia związane z umowami które go dotyczą, sposobem naliczania opłat czy też zakresem w jakim można użytkować daną nieruchomość. W 2019 zostały jednak zmienione przepisy dotyczące tego właśnie użytkowania.
Pierwszą istotną zmianą jest zmieniony okres pobierania opłat z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Koszty przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będą rozłożone na 20 rocznych rat. Jest to najbardziej korzystne dla osób które stosunkowo niedawno kupiły mieszkania i płaciły takie opłaty, mniej korzystne jest to dla tych którzy dokonali takiego zakupu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Problematyka negocjacji umów najmu, zapisów umowy najmu komercyjnego, umowy na budowę, remont i przebudowę obiektu, przebieg procesu inwestycyjnego na nieruchomości, audyt, kontrolę stanu technicznego obiektu oraz windykację należności – zapraszamy na szkolenie manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Przekształceniu ulegną także grunty pod infrastrukturom towarzyszącą, niezbędną do racjonalnego korzystania z budynków mieszkalnych, aby jednak do tego doszło one również muszą znajdować się na tych samych gruntach co budynki mieszkalne. Zmiana ta wymaga wprowadzenia zmian w księgach wieczystych.
Jest to bardzo duża ilość ksiąg, ponieważ jest ich około 2, 5 mln. Wymaga to bardzo wiele osób do dokonywania zmian. Uważa się, że wygeneruje to bardzo wysokie koszty, jednak rząd uważa iż posiada niezbędne środki na tą operacje. Kogo będą dotyczyły zmiany. Dotyczą one wszystkich którzy posiadają nieruchomości w obrębie danej nieruchomości. Są to właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych, właściciele garaży i miejsc postojowych oraz lokali handlowo- usługowych.
Otrzymają oni stosowane zaświadczenia w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od przekształcenia oraz 4 miesiące od otrzymania wniosku od właściciela. Wszytko to ma za zadnie ułatwić życie osobom korzystającym z gruntów państwowych oraz uregulować kwestie sporne i te które nie były do tej pory rozstrzygnięte.