Siatki płac – co trzeba wiedzieć?

Każdemu pracownikowi należy się godziwe wynagrodzenia. Jednak to w obowiązku pracodawcy, leży ustalenie kwoty godzinowej, oczywiście w oparciu o kwotę minimalną, która zawarta jest w przepisach. Warto także pamiętać, że pracownicy mają także swoje określone wymagania, zatem po kilku latach pracy mogą wysnuwać wobec pracodawcy np. żądania podwyżki. Dlatego już na samym początku tak ważne ustalenie jest ustalenie siatki płac.

   
  Każdemu pracownikowi należy się godziwe wynagrodzenia. Jednak to w obowiązku pracodawcy, leży ustalenie kwoty godzinowej, oczywiście w oparciu o kwotę minimalną, która zawarta jest w przepisach. Warto także pamiętać, że pracownicy mają także swoje określone wymagania, zatem po kilku latach pracy mogą wysnuwać wobec pracodawcy np. żądania podwyżki.

  Dlatego już na samym początku tak ważne ustalenie jest ustalenie siatki płac.

  Co cechuje wynagrodzenie?
  Aby kwota pieniędzy nosiła miano wynagrodzenia koniecznie musi mieć ona charakter roszczeniowy, zatem pracownik może dochodzić przed sądem jej wypłaty. Warto także pamiętać, że pracownik w żadnym wypadku nie może zrzec się wynagrodzenia. Wynagrodzenie musi się także cechować ekwiwalentnością, czyli pracownik ma płacone za wykonaną pracę.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jeżeli monitorowanie procesu zarządzania kapitałem ludzkim pod kątem ekonomicznym jest fundamentem podejmowania strategicznych decyzji dot. pracowników to szkolenie CONTROLLING PERSONALNY - Jako wsparcie strategii organizacji w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi pomoże do tego przygotować.

  Uczestnicy tego szkolenia poszukują również:

  Zasady tworzenia siatki płac
  Siatka musi występować w każdej firmie i oparta jest na polityce płac. Tworząc siatkę płac należy wziąć pod uwagę, że każdy przedsiębiorca może sterować płacą i kwotami godzinowymi, oczywiście w tym wypadku musi przestrzegać minimalnej kwoty godzinowej, która wynika z kodeksu pracy.

  Warto też wiedzieć, że płaca musi być w pełni dostosowana do wykonywanego stanowiska. Każda siatka płac musi być także elastyczna, dzięki relacją jakie zachodzą między taryfami. Siatkę płac cechuje także uniwersalność, zatem dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od szczebla i rodzaju wykonywanej pracy. Przy zasadach tworzenia siatki płac trzeba pamiętać o właściwościach motywacyjnych.

  Co powinna zawierać siatka płac?
  Należy pamiętać o zachowaniu różnicy względem stanowisk, a także osiąganych wyników, co nie oznacza, że praca na tym samym stanowisku będzie tak samo opłacana. Warto też mieć jasno sprecyzowane stawki, gdyż jest to lepiej postrzegane i bardziej motywacyjne, niż w przypadku podstawy plus prowizji.

  Na samym końcu należy zauważyć, że stawka godzinowa musi być zgodna z kondycją finansową firmy, ale również z stawką ustaloną przez prawo pracy. Zatem może być wyższa, ale w żadnym wypadku nie niższa.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.