Każdemu pracownikowi należy się godziwe wynagrodzenia. Jednak to w obowiązku pracodawcy, leży ustalenie kwoty godzinowej, oczywiście w oparciu o kwotę minimalną, która zawarta jest w przepisach. Warto także pamiętać, że pracownicy mają także swoje określone wymagania, zatem po kilku latach pracy mogą wysnuwać wobec pracodawcy np. żądania podwyżki.
Dlatego już na samym początku tak ważne ustalenie jest ustalenie siatki płac.
Co cechuje wynagrodzenie?
Aby kwota pieniędzy nosiła miano wynagrodzenia koniecznie musi mieć ona charakter roszczeniowy, zatem pracownik może dochodzić przed sądem jej wypłaty. Warto także pamiętać, że pracownik w żadnym wypadku nie może zrzec się wynagrodzenia. Wynagrodzenie musi się także cechować ekwiwalentnością, czyli pracownik ma płacone za wykonaną pracę.
Zasady tworzenia siatki płac Siatka musi występować w każdej firmie i oparta jest na polityce płac. Tworząc siatkę płac należy wziąć pod uwagę, że każdy przedsiębiorca może sterować płacą i kwotami godzinowymi, oczywiście w tym wypadku musi przestrzegać minimalnej kwoty godzinowej, która wynika z kodeksu pracy.
Warto też wiedzieć, że płaca musi być w pełni dostosowana do wykonywanego stanowiska. Każda siatka płac musi być także elastyczna, dzięki relacją jakie zachodzą między taryfami. Siatkę płac cechuje także uniwersalność, zatem dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od szczebla i rodzaju wykonywanej pracy. Przy zasadach tworzenia siatki płac trzeba pamiętać o właściwościach motywacyjnych.
Co powinna zawierać siatka płac?
Należy pamiętać o zachowaniu różnicy względem stanowisk, a także osiąganych wyników, co nie oznacza, że praca na tym samym stanowisku będzie tak samo opłacana. Warto też mieć jasno sprecyzowane stawki, gdyż jest to lepiej postrzegane i bardziej motywacyjne, niż w przypadku podstawy plus prowizji.
Na samym końcu należy zauważyć, że stawka godzinowa musi być zgodna z kondycją finansową firmy, ale również z stawką ustaloną przez prawo pracy. Zatem może być wyższa, ale w żadnym wypadku nie niższa.