Służebność co i jak?

Często, kupując nieruchomość czy posiadając już jakąś, nie możemy przeprowadzić na przykład pewnych działań ponieważ ingerowały by one w inną nieruchomość. Częstym tego przykładem jest przeprowadzenie drogi dojazdowej z naszej posesji do drogi publicznej. Konieczne jest wtedy przeprowadzenie służebności gruntowej. Co to takiego ?

Gamma - Służebność co i jak?


Służebność co i jak?

Często, kupując nieruchomość czy posiadając już jakąś, nie możemy przeprowadzić na przykład pewnych działań ponieważ ingerowały by one w inną nieruchomość.

Częstym tego przykładem jest przeprowadzenie drogi dojazdowej z naszej posesji do drogi publicznej. Konieczne jest wtedy przeprowadzenie służebności gruntowej. Co to takiego ?

Służebność gruntowa to rodzaj umowy między dwoma właścicielami nieruchomości. Jedna z nich jest tak zwaną nieruchomością władnącą (jej właściciel korzysta ze służebności), a druga nieruchomością obciążoną (jej właściciel musi tolerować służebność).

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Bywa często też tak, że przez to pojęcie rozumiemy również ograniczenie pewnych działań które nie możemy wykonywać na naszej działce, ponieważ wpływało by to niekorzystnie na nieruchomość innego właściciela.

Oczywiście, służebność nie jest darmowa i zazwyczaj, czy to przez przejazd przez posesję czy wykonywanie innych czynności, właściciel obciążony pobiera jakieś czy to jednorazowe czy regularne wynagrodzenie. Należy pamiętać jednak aby służebność nie była zbyt dotkliwa dla nieruchomości obciążonej.

W ustawie która tego dotyczy jest zapisane iżsłużebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej (należy rozumieć przez to, iż korzystając z cudzej własności powinniśmy czynić to w sposób jak najmniej ją uszczuplający).

W jaki sposób przeprowadzana jest służebność. Istnieje kilka wariantów.

Pierwszym najbardziej korzystnym dla każdej ze stron oraz najszybszym jest zawarcie umowy między dwoma właścicielami. Określają oni w niej jaki jest zakres służebności, częstotliwość czy wynagrodzenie.

Po podpisaniu przez nich takiej umowy, wnoszą o zmianę w księgach wieczystych, ponieważ musi być o tym wzmianka w dokumentach.

Kolejny sposób to decyzja organu decyzyjnego, czyli na przykład wójt czy starosta. Jeśli jednak nastąpi taka sytuacja, iż każda ze stron nie będzie chciała ustąpić, konieczna będzie droga sądowa, to sędzia po zbadaniu sprawy, orzeknie jak ma wyglądać służebność oraz jakie ma być wynagrodzenie, jest o jednak bardzo czasochłonne rozwiązanie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.