Służebność co i jak?
Często, kupując nieruchomość czy posiadając już jakąś, nie możemy przeprowadzić na przykład pewnych działań ponieważ ingerowały by one w inną nieruchomość.
Częstym tego przykładem jest przeprowadzenie drogi dojazdowej z naszej posesji do drogi publicznej. Konieczne jest wtedy przeprowadzenie służebności gruntowej. Co to takiego ?
Służebność gruntowa to rodzaj umowy między dwoma właścicielami nieruchomości. Jedna z nich jest tak zwaną nieruchomością władnącą (jej właściciel korzysta ze służebności), a druga nieruchomością obciążoną (jej właściciel musi tolerować służebność).
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Bywa często też tak, że przez to pojęcie rozumiemy również ograniczenie pewnych działań które nie możemy wykonywać na naszej działce, ponieważ wpływało by to niekorzystnie na nieruchomość innego właściciela.
Oczywiście, służebność nie jest darmowa i zazwyczaj, czy to przez przejazd przez posesję czy wykonywanie innych czynności, właściciel obciążony pobiera jakieś czy to jednorazowe czy regularne wynagrodzenie. Należy pamiętać jednak aby służebność nie była zbyt dotkliwa dla nieruchomości obciążonej.
W ustawie która tego dotyczy jest zapisane iżsłużebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej (należy rozumieć przez to, iż korzystając z cudzej własności powinniśmy czynić to w sposób jak najmniej ją uszczuplający).
W jaki sposób przeprowadzana jest służebność. Istnieje kilka wariantów.
Pierwszym najbardziej korzystnym dla każdej ze stron oraz najszybszym jest zawarcie umowy między dwoma właścicielami. Określają oni w niej jaki jest zakres służebności, częstotliwość czy wynagrodzenie.
Po podpisaniu przez nich takiej umowy, wnoszą o zmianę w księgach wieczystych, ponieważ musi być o tym wzmianka w dokumentach.
Kolejny sposób to decyzja organu decyzyjnego, czyli na przykład wójt czy starosta. Jeśli jednak nastąpi taka sytuacja, iż każda ze stron nie będzie chciała ustąpić, konieczna będzie droga sądowa, to sędzia po zbadaniu sprawy, orzeknie jak ma wyglądać służebność oraz jakie ma być wynagrodzenie, jest o jednak bardzo czasochłonne rozwiązanie.