Prawo służebności przesyłu

Polskie prawo ma tendencję do tego, by być często zmienianym i nierzadko tworzyć niespójną całość. Dlatego jest zadaniem wyjątkowo trudnym śledzenie zmian w polskim prawodawstwie tak, by można było powiedzieć, że jest się na bieżąco. Innymi słowy, są sytuacje w których bez pomocy specjalisty zwyczajnie nie damy rady.

Gamma - Prawo służebności przesyłu
    Spośród wielu przepisów, które mogą stanowić poważny problem w ich rozumieniu i interpretacji są także takie, które w swoim pierwotnym zamyślę miały usprawnić funkcjonowanie zarówno właścicieli gruntów, jak i przedsiębiorców, którzy chcieliby na konkretnym gruncie coś umieścić. Prawem tym jest tak zwana służebność przesyłu.

    Służebność przesyłu to nic innego, jak szczególna forma ograniczonego prawa rzeczowego, czyli takiego, które jest ustanawiane na rzeczy cudzej. Głównym założeniem tegoż prawa jest umożliwienie przedsiębiorcy przesyłowemu korzystanie w ściśle ograniczonym zakresie z gruntu, na którym usadowił on część swojej instalacji przesyłowej.

    Dla przykładu będzie to sytuacja, w której zakład energetyczny umieści na obszarze naszej działki słup energetyczny lub też przechodzą nad nią przewody energetyczne.

    Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego katalog tych urządzeń zawiera w sobie takie urządzenia, które służą do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, energii elektrycznej, a także wszelkie inne elementy, które nie stanowią części danego gruntu czy budynku. Urządzenia te muszą być dodatkowo własnością przedsiębiorstwa przesyłowego.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

     
    W dużym uproszczeniu służebność przesyłu pozwala na to, by dany przedsiębiorca przesyłowy mógł w ograniczonym zakresie, ale jednak korzystać z danego gruntu. Użytkowanie to, może mieć jednak miejsce tylko i wyłącznie w zakresie, jaki wymaga tego samo urządzenie w celu umożliwienia jego prawidłowego funkcjonowania.

    Szkolenia eksperckie z zakresu nieruchomości, budownictwa, energetyki, logistyki i transportu. Oferujemy kilkadziesiąt szkoleń prowadzonych przez ekspertów i dla ekspertów. Szkolenia opierają się na najnowszych informacjach i zmianach w prawie. Nasi trenerzy to zespół wykwalifikowanych specjalistów. Zobacz szkolenia:

     

    Innymi słowy ustanawiając prawo służebności przesyłu na naszej działce nie oddajemy jej we władnie przedsiębiorstwa przesyłowego, a jedynie wydzielamy część, która w celu naprawy czy konserwacji danego urządzenia może być przez niego wykorzystana.

    Co ogromnie ważne służebność przesyłu może być ustanowiona na tych działkach, gdzie już są usadowione odpowiednie urządzenia, ale także znajdzie ona zastosowanie tak, gdzie takie działania są dopiero planowane.

    Pozwala na to na skuteczne zarządzanie własną nieruchomością, a także spokojne planowanie układu urządzeń przesyłowych na danym terenie.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza