Spośród wielu przepisów, które mogą stanowić poważny problem w ich rozumieniu i interpretacji są także takie, które w swoim pierwotnym zamyślę miały usprawnić funkcjonowanie zarówno właścicieli gruntów, jak i przedsiębiorców, którzy chcieliby na konkretnym gruncie coś umieścić. Prawem tym jest tak zwana służebność przesyłu.
Służebność przesyłu to nic innego, jak szczególna forma ograniczonego prawa rzeczowego, czyli takiego, które jest ustanawiane na rzeczy cudzej. Głównym założeniem tegoż prawa jest umożliwienie przedsiębiorcy przesyłowemu korzystanie w ściśle ograniczonym zakresie z gruntu, na którym usadowił on część swojej instalacji przesyłowej.
Dla przykładu będzie to sytuacja, w której zakład energetyczny umieści na obszarze naszej działki słup energetyczny lub też przechodzą nad nią przewody energetyczne.
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego katalog tych urządzeń zawiera w sobie takie urządzenia, które służą do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, energii elektrycznej, a także wszelkie inne elementy, które nie stanowią części danego gruntu czy budynku. Urządzenia te muszą być dodatkowo własnością przedsiębiorstwa przesyłowego.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze grunty
Więcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje
W dużym uproszczeniu służebność przesyłu pozwala na to, by dany przedsiębiorca przesyłowy mógł w ograniczonym zakresie, ale jednak korzystać z danego gruntu. Użytkowanie to, może mieć jednak miejsce tylko i wyłącznie w zakresie, jaki wymaga tego samo urządzenie w celu umożliwienia jego prawidłowego funkcjonowania.
Szkolenia eksperckie z zakresu nieruchomości, budownictwa, energetyki, logistyki i transportu. Oferujemy kilkadziesiąt szkoleń prowadzonych przez ekspertów i dla ekspertów. Szkolenia opierają się na najnowszych informacjach i zmianach w prawie. Nasi trenerzy to zespół wykwalifikowanych specjalistów. Zobacz szkolenia:
Innymi słowy ustanawiając prawo służebności przesyłu na naszej działce nie oddajemy jej we władnie przedsiębiorstwa przesyłowego, a jedynie wydzielamy część, która w celu naprawy czy konserwacji danego urządzenia może być przez niego wykorzystana.
Co ogromnie ważne służebność przesyłu może być ustanowiona na tych działkach, gdzie już są usadowione odpowiednie urządzenia, ale także znajdzie ona zastosowanie tak, gdzie takie działania są dopiero planowane.
Pozwala na to na skuteczne zarządzanie własną nieruchomością, a także spokojne planowanie układu urządzeń przesyłowych na danym terenie.