Prawo służebności przesyłu

Polskie prawo ma tendencję do tego, by być często zmienianym i nierzadko tworzyć niespójną całość. Dlatego jest zadaniem wyjątkowo trudnym śledzenie zmian w polskim prawodawstwie tak, by można było powiedzieć, że jest się na bieżąco. Innymi słowy, są sytuacje w których bez pomocy specjalisty zwyczajnie nie damy rady.

zdjęcie - Prawo służebności przesyłu
Spośród wielu przepisów, które mogą stanowić poważny problem w ich rozumieniu i interpretacji są także takie, które w swoim pierwotnym zamyślę miały usprawnić funkcjonowanie zarówno właścicieli gruntów, jak i przedsiębiorców, którzy chcieliby na konkretnym gruncie coś umieścić. Prawem tym jest tak zwana służebność przesyłu.

Służebność przesyłu to nic innego, jak szczególna forma ograniczonego prawa rzeczowego, czyli takiego, które jest ustanawiane na rzeczy cudzej. Głównym założeniem tegoż prawa jest umożliwienie przedsiębiorcy przesyłowemu korzystanie w ściśle ograniczonym zakresie z gruntu, na którym usadowił on część swojej instalacji przesyłowej.

Dla przykładu będzie to sytuacja, w której zakład energetyczny umieści na obszarze naszej działki słup energetyczny lub też przechodzą nad nią przewody energetyczne.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego katalog tych urządzeń zawiera w sobie takie urządzenia, które służą do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, energii elektrycznej, a także wszelkie inne elementy, które nie stanowią części danego gruntu czy budynku. Urządzenia te muszą być dodatkowo własnością przedsiębiorstwa przesyłowego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

 
W dużym uproszczeniu służebność przesyłu pozwala na to, by dany przedsiębiorca przesyłowy mógł w ograniczonym zakresie, ale jednak korzystać z danego gruntu. Użytkowanie to, może mieć jednak miejsce tylko i wyłącznie w zakresie, jaki wymaga tego samo urządzenie w celu umożliwienia jego prawidłowego funkcjonowania.

Szkolenia eksperckie z zakresu nieruchomości, budownictwa, energetyki, logistyki i transportu. Oferujemy kilkadziesiąt szkoleń prowadzonych przez ekspertów i dla ekspertów. Szkolenia opierają się na najnowszych informacjach i zmianach w prawie. Nasi trenerzy to zespół wykwalifikowanych specjalistów. Zobacz szkolenia:

 

Innymi słowy ustanawiając prawo służebności przesyłu na naszej działce nie oddajemy jej we władnie przedsiębiorstwa przesyłowego, a jedynie wydzielamy część, która w celu naprawy czy konserwacji danego urządzenia może być przez niego wykorzystana.

Co ogromnie ważne służebność przesyłu może być ustanowiona na tych działkach, gdzie już są usadowione odpowiednie urządzenia, ale także znajdzie ona zastosowanie tak, gdzie takie działania są dopiero planowane.

Pozwala na to na skuteczne zarządzanie własną nieruchomością, a także spokojne planowanie układu urządzeń przesyłowych na danym terenie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.