Zamówienia publiczne czym są, i dlaczego wszędzie się o nich wspomina? Na początku należy zdać sobie sprawę z faktu, że wszyscy ludzie na świecie mogą prowadzić działania handlowe. Mowa tu nie tylko o osobach prywatnych, czy też firmach, ale także o podmiotach publicznych. Chcąc więc mówić o zamówieniach publicznych powinniśmy skupić się właśnie na tej ostatnie wymienionej grupie, do której należy szeroki ogół podmiotów gospodarki narodowej, które obejmują własność Skarbu państwa i innych państwowych osób prawnych.
W efekcie można tutaj zaliczać takie grupy jak np. organy władzy publicznej, jednostki samorządowe i ich związków, ponadto jednostek budżetowych, różnego rodzaju agencji, ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), czy też Narodowy Fundusz Zdrowia. Czym więc są dla nich zamówienia publiczne?
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE W 2016 ROKU
Praktyczne warsztaty poruszające najważniejsze, problematyczne tematy dotyczące przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zapraszamy na szkolenie!
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Najprościej rzecz ujmując są to umowy dotyczące pewnych towarów lub usług pomiędzy „sektorem publicznych” a prywatnymi firmami. Innymi słowy w momencie gdy m. in. jednostki samorządowe będą występowały w obrocie gospodarczym jako nabywcy towarów lub usług muszą oni podpisać stosowne umowy.
Całość reguluje Ustawa o Prawie zamówień publicznych, w której to zawarto m. in. zasady dotyczące samych zamówień publicznych, jak i sposobu ich udzielania. Ponadto można tam znaleźć informację o tym jaka jest definicja zamówienia publicznego, zgodnie z którą należy przez nie rozumieć odpłatne umowy zawierane pomiędzy zamawiającym a wykonawcą.
Ponadto sama ustawa pokazuje nam do kogo konkretnie jest skierowana, dzięki czemu nie można w późniejszych przypadkach udawać, że nie wiedziało się jak wystosować umowę, czy jak powinna ona wyglądać.
Stąd głównym celem tej ustawy jest sektor finansów publicznych, państwowe jednostki nie posiadające osobowości prawnej, a także różnego rodzaju podmioty, z którymi zawarto umowę na różnego rodzaju usługi.
Ustawa ta obowiązuje od 29 stycznia 2004 roku i należy do niej się stosować. Zamówienia publiczne obejmują szeroki zakres wiedzy, stąd by sprawnie w nich się obracać należy przejść odpowiednie szkolenia lub kursy, które w przyszłości zaowocują pozytywnymi efektami.