Szkolenie dla windykatora

Windykacja należności czynszowych wbrew pozorom nie jest kwestią łatwą. Wynika to nie tylko ze szczególnego charakteru tego rodzaju długów, ale także z uwagi na kwestię uregulowań prawnych związanych z użytkowaniem lokali mieszkalnych. Trzeba bowiem rozróżnić przede wszystkim różne formy tytułu prawnego do mieszkania. Można być bowiem właścicielem lokalu, jego najemcą, podnajemcą lub posiadać spółdzielcze prawo do mieszkania. Dla każdej z tej formy trzeba bowiem uznawać odmienne uregulowania prawne. 

   
  Windykacja należności czynszowych wbrew pozorom nie jest kwestią łatwą. Wynika to nie tylko ze szczególnego charakteru tego rodzaju długów, ale także z uwagi na kwestię uregulowań prawnych związanych z użytkowaniem lokali mieszkalnych. Trzeba bowiem rozróżnić przede wszystkim różne formy tytułu prawnego do mieszkania.

  Można być bowiem właścicielem lokalu, jego najemcą, podnajemcą lub posiadać spółdzielcze prawo do mieszkania. Dla każdej z tej formy trzeba bowiem uznawać odmienne uregulowania prawne. Nadto trzeba jeszcze pamiętać także o tym, że znaczenie będzie miało również to z jakiego zasobu pochodzi dany lokal.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak wyceniać nieruchomości w związku z udzieleniem kredytu pod zabezpieczenie na nieruchomości? Zapraszamy na szkolenie Wycena nieruchomości dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności.

  Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

  Bo choć ogólna reguła dotycząca spraw związanych z użytkowaniem lokali mieszkalnych będzie wynikać z ustawy o ochronie praw lokatorów i gminnym zasobie mieszkaniowym, to należy zwrócić uwagę, że na przykład mieszkania, które są własnością Agencji Mienia Wojskowego zostały spod tej ustawy wyjęte. Co za tym idzie część z działań windykacyjnych musi być podejmowana w sposób odmienny niż w ogólnym ujęciu.

  Ponadto warto zwrócić uwagę, że pomimo tak wielu różnych form użytkowania lokali mieszkalnych, w momencie kiedy dochodzi do pojawienia się zadłużenia związanego z ich użytkowaniem zawsze pojawi się możliwość korzystania z dwóch ogólnych uregulowań w tym zakresie. W przypadku kiedy stosunek prawny ma charakter cywilny będzie to oczywiście kodeks cywilny.

  Natomiast, kiedy pomiędzy użytkownikiem a właścicielem lokalu zawiązany został stosunek prawny o charakterze administracyjnym używane będzie prawo ujęte w ustawie o egzekucji w administracji. Uregulowania te mają jasno określone cel, a ich zapisy wprost wskazują działania jakie mogą być podejmowane wobec dłużników. Dlatego dla windykatorów tak ważne jest by podejmowali jak najczęściej szkolenia z zakresu wykonywanych prze siebie obowiązków.

  Możliwość napotkania na swojej drodze tak odmiennych przypadków w ramach zdawałoby się jednorodnej materii sprawia, że wiedza osoby ściągającej zadłużenia musi być stale poszerzana.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.