Szkolenie dla windykatora

Windykacja należności czynszowych wbrew pozorom nie jest kwestią łatwą. Wynika to nie tylko ze szczególnego charakteru tego rodzaju długów, ale także z uwagi na kwestię uregulowań prawnych związanych z użytkowaniem lokali mieszkalnych. Trzeba bowiem rozróżnić przede wszystkim różne formy tytułu prawnego do mieszkania. Można być bowiem właścicielem lokalu, jego najemcą, podnajemcą lub posiadać spółdzielcze prawo do mieszkania. Dla każdej z tej formy trzeba bowiem uznawać odmienne uregulowania prawne. 

 
Windykacja należności czynszowych wbrew pozorom nie jest kwestią łatwą. Wynika to nie tylko ze szczególnego charakteru tego rodzaju długów, ale także z uwagi na kwestię uregulowań prawnych związanych z użytkowaniem lokali mieszkalnych. Trzeba bowiem rozróżnić przede wszystkim różne formy tytułu prawnego do mieszkania.

Można być bowiem właścicielem lokalu, jego najemcą, podnajemcą lub posiadać spółdzielcze prawo do mieszkania. Dla każdej z tej formy trzeba bowiem uznawać odmienne uregulowania prawne. Nadto trzeba jeszcze pamiętać także o tym, że znaczenie będzie miało również to z jakiego zasobu pochodzi dany lokal.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak wyceniać nieruchomości w związku z udzieleniem kredytu pod zabezpieczenie na nieruchomości? Zapraszamy na szkolenie Wycena nieruchomości dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Bo choć ogólna reguła dotycząca spraw związanych z użytkowaniem lokali mieszkalnych będzie wynikać z ustawy o ochronie praw lokatorów i gminnym zasobie mieszkaniowym, to należy zwrócić uwagę, że na przykład mieszkania, które są własnością Agencji Mienia Wojskowego zostały spod tej ustawy wyjęte. Co za tym idzie część z działań windykacyjnych musi być podejmowana w sposób odmienny niż w ogólnym ujęciu.

Ponadto warto zwrócić uwagę, że pomimo tak wielu różnych form użytkowania lokali mieszkalnych, w momencie kiedy dochodzi do pojawienia się zadłużenia związanego z ich użytkowaniem zawsze pojawi się możliwość korzystania z dwóch ogólnych uregulowań w tym zakresie. W przypadku kiedy stosunek prawny ma charakter cywilny będzie to oczywiście kodeks cywilny.

Natomiast, kiedy pomiędzy użytkownikiem a właścicielem lokalu zawiązany został stosunek prawny o charakterze administracyjnym używane będzie prawo ujęte w ustawie o egzekucji w administracji. Uregulowania te mają jasno określone cel, a ich zapisy wprost wskazują działania jakie mogą być podejmowane wobec dłużników. Dlatego dla windykatorów tak ważne jest by podejmowali jak najczęściej szkolenia z zakresu wykonywanych prze siebie obowiązków.

Możliwość napotkania na swojej drodze tak odmiennych przypadków w ramach zdawałoby się jednorodnej materii sprawia, że wiedza osoby ściągającej zadłużenia musi być stale poszerzana.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.