Szkolenie personelu kluczem do zapewnienia jakości badań w laboratorium?

Każdy system zarządzania jakością wymaga wiele przygotowań już na etapie projektu. Samo wdrożenie w życie systemu to etap końcowy. Warto więc poświęcić więcej uwagi etapom przygotowawczym. Co więcej, prawidłowe wprowadzenie systemu zarządzania jakością daje niezliczone korzyści na wielu płaszczyznach. Przykładem systemu zarządzania jakością jest Dobra Praktyka Laboratoryjna. Jest to system, który zarządza jakością w badaniach.

Gamma - Szkolenie personelu kluczem do zapewnienia jakości badań w laboratorium?

 
Szkolenie personelu kluczem do zapewnienia jakości badań w laboratorium?

Każdy system zarządzania jakością wymaga wiele przygotowań już na etapie projektu. Samo wdrożenie w życie systemu to etap końcowy. Warto więc poświęcić więcej uwagi etapom przygotowawczym. Co więcej, prawidłowe wprowadzenie systemu zarządzania jakością daje niezliczone korzyści na wielu płaszczyznach. Przykładem systemu zarządzania jakością jest Dobra Praktyka Laboratoryjna. Jest to system, który zarządza jakością w badaniach.

DPL, czyli Dobra Praktyka Laboratoryjną, lub też GLP (ang. Good Laboratory Practice) ma na celu zagwarantowanie jakości oraz bezpieczeństwa w badaniach różnych substancji w kontekście zdrowia i życia ludzi. W 1986 roku Komisja Europejska wydała dyrektywę, którą wprowadziła zasady DPL do prawodawstwa UE. W 1999 roku znowelizowano tę dyrektywę, natomiast rok 2004 dał tekst jednolity, zamieszczony w dyrektywie Parlamentu Europejskiego. W Polsce zasady DPL wprowadzono dopiero w 2010 roku. Zapisano je w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Podobnie jak inne systemy tak i DPL ma dokładnie opisane zasady postępowania w pracy laboratorium. Nie będziemy się skupiać w tym artykule na dokładnym opisaniu tych wytycznych, jednak warto wspomnieć o kilku aspektach. Przede wszystkim zasady opisują, w jaki sposób prawidłowo przygotować personel i kontrolować ich poziom wiedzy. Nakazuje wręcz prowadzenie zapisów dotyczących poziomu wiedzy wszystkich pracowników, kwalifikacji, doświadczenia czy rozwoju. Co wiecej, dyrektywa narzuca obowiązek przygotowania pracownika do pełnienia poszczególnych zadań. Zarządzający jednostką badawcza jest zobowiązany, aby zorganizować wymagane szkolenia dla personelu. Dyrektywa skupia się również na kierowaniu etapami badań, jak i całym laboratorium. Kładzie szczególny nacisk na przypisanie odpowiedzialności za te elementy konkretnym, przygotowanym do pełnienia takich funkcji osobom. Jak widać, dobrze wyszkolony personel, jest niewymownie istotny w pracy całego laboratorium.

Wprowadzenie systemu DPL jest pracochłonne i wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Aby
planowanie, wdrażanie i późniejsze działanie systemu miało rację bytu, niezwykle istotne są, wcześniej wspomniane, szkolenia personelu. Rzetelne przygotowanie do pracy na wszystkich stanowiskach w laboratorium zapewni dobra firma szkoleniowa. Szukając firmy, której powierzymy szkolenia personelu, dobrym rozwiązaniem jest wybór takiej, która ma w swojej ofercie szkolenia zamknięte. Taka opcja daje możliwość dopasowania kursu do naszych potrzeb. Nie ma potrzeby tracić czas na naukę umiejętności niepotrzebnych w naszej jednostce bądź powtarzanie tych, które pracownicy mają opanowane do perfekcji. Co więcej, szkolenia zamknięte dają możliwość przekazania pracownikom wiedzy, której nie muszą znać osoby spoza firmy. Szkolenia zamknięte są bez wątpienia tańsze niż szkolenia otwarte, szczególnie przy większej liczbie personelu. Firma nie wydaje wówczas pieniędzy na dojazd czy zakwaterowanie personelu gdzieś daleko od miejsca pracy. Takie szkolenia mogą odbywać się nawet w twojej firmie.

Poszukaj takiej firmy szkoleniowej, która oferuje kursy i szkolenia pracownicze w różnych płaszczyznach. Nawet jeśli teraz nie potrzebujesz innych szkoleń, warto mieć sprawdzonego szkoleniowca na przyszłość. Dzięki temu firma będzie znała już nasze potrzeby, nasz personel. Będzie wiedziała, na co nas stać i co zrobić, aby przeprowadzić produktywne szkolenia. Laboratorium jest specyficznym miejscem. Tu o wynikach badań decydują nie tylko maszyny, ale też ludzie. Niewielki błąd w doświadczeniu może spowodować, że wynik badania będzie niemiarodajny. Dlatego tak ważne jest doszkalanie pracowników.

W każdym systemie zarządzania jakością kluczowe jest trzymanie się, określonych w przepisach prawa, zasad. Przestrzeganie ich, podczas planowania systemu, daje szansę osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest wysoka jakość badań. Dobrze przemyśl wybór firmy, która przeprowadzi szkolenia Laboratorium, jak i twoi pracownicy, zyskają na tym więcej niż myślisz. Dobrze dopasowane do waszych potrzeb szkolenia zamknięte będą najlepszym rozwiązaniem z możliwych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.