Czasy, w których przez całe życie pracowało się w ramach jednego przedsiębiorstwa minęły już dawno. Obecnie, stabilność zatrudnienia jest o wiele mniejsza, a jedną z najważniejszych umiejętności jest dostosowywanie się do wymagań rynku pracy i elastyczność zawodowa. Czasem, nawet mając już za sobą wiele lat pracy w danym zawodzie, bardziej opłaca się przekwalifikowanie niż poszukiwanie nowego zatrudnienia bez perspektyw na przyszłość.
Rynek szkoleniowy w ostatnich latach bardzo się rozwinął i w jego ofercie można znaleźć wiele propozycji skierowanych do osób stojących na rozdrożu zawodowej kariery. Przykładem może być chociażby szkolenie z transportu drogowego dla przyszłych taksówkarzy.
Kto może zostać kierowcą taxi?
Wydawać by się mogło, że do wykonywania zawodu taksówkarza wystarczy posiadać aktualne prawo jazdy oraz samochód nadający się do przewozu innych osób. Nic bardziej mylnego. Taksówkarz, to jeden z zawodów, na które trzeba zdobyć licencję. Oznacza to, że nie każdy chętny może wozić inne osoby. Trzeba przejść specjalistyczny kurs oraz złożyć egzamin przed starostą i uzyskać z niego pozytywny wynik.
Jeżeli chodzi o inne formalne wymagania względem kandydata ubiegającego się o licencję taksówkarza, to należą do nich: ukończenie osiemnastego roku życia, ważny dokument potwierdzający umiejętności kierowania pojazdem, a także niekaralność.
Co zakłada szkolenia na taksówkarza? Szkolenie z transportu drogowego przewidziane dla taksówkarzy może mieć bardzo złożoną formułę. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt godzin szkoleniowych ułożonych w bloki tematyczne. Duży nacisk kładzie się zarówno na aspekty prawne związane z zawodem taksówkarza, jak i kwestię znajomości topografii miasta.
Poruszane są także i inne zagadnienia jak chociażby udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Aby móc przystąpić do egzaminu trzeba przejść również badania psychologiczne, którym poddawane są wszystkie osoby mające pracować jako przewoźnicy. Jest to wymóg poprawiający kwestie bezpieczeństwa.