Tematyka służebności przesyłu nie należy do najprostszych

Przez wiele lat nie było możliwości dochodzenia wypłat wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu. Dopiero od nieco ponad dziesięciu lat prawo umożliwia uzyskanie tego typy świadczeń.

Gamma - Tematyka służebności przesyłu nie należy do najprostszych

  Warto przy tym pamiętać, że niska świadomość prawna prowadzi do stanu, w którym służebność przesyłu powstaje wskutek zasiedzenia, co ostatecznie ogranicza pole do uzyskania świadczeń ze strony przedsiębiorcy.

  Chcąc zatem wykorzystać ukształtowanie swojej nieruchomości dobrze jest rozejrzeć wokół i sprawdzić, czy przypadkiem nie ma możliwości ustanowienia służebności przesyłu.
  Tematyka służebności przesyłu nie należy do najprostszych. Choć zapisy ustawowe są stosunkowo nieskomplikowane, to ich interpretacja oraz wykładnia rodzi szereg, często niespodziewanych, konsekwencji prawnych.

  O ile bowiem nic nie przeszkadza samemu faktowi ustanawiania służebności przesyłu, to główną kwestią sporną w tym zakresie jest bez wątpienia ustanawianie odpowiedniej wysokości wynagrodzenia oraz ewentualnego odszkodowania. Pomocą w ustaleniu właściwej wysokości tych kwot jest bez wątpienia standard wyceny. Mimo iż nie posiada ona statusu prawnego jest często podstawą ustalania warunków umów, a nawet orzeczeń sądowych. Dla zrozumienia złożoności tematyki służebności przesyłu trzeba uzmysłowić sobie, że decydujące rozstrzygnięcia interpretacyjne w tym zakresie zapadły na poziomie Sądu Najwyższego.

   

  Obrót towarowy z zagranicą, Łańcuch dostaw - praktyka polskich i zagranicznych firm. Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu i logistyki!

   

  Prawo budowlane w ujęciu szerokim czyli dotyczącym wszystkiego, co związane jest nieruchomościami budową nie zawsze obejmuje kwestie dotyczące służebności przesyłu. Innymi słowy ustalanie wysokości wynagrodzenia, czy kwestie szkody lokalizacyjnej nie znajdą swego odzwierciedlenia w przepisach budowlanych.

  Dlatego też ogólne unormowania, które znajdują się w Kodeksie Cywilnym tak często rodzą kłopoty interpretacyjne i konieczność indywidualnego rozstrzygania w oparciu o zbyt ogólne przepisy. Warto zatem skorzystać z okazji, jakie dają szkolenia z prawa budowlanego i kwestii związanych ze służebnością przesyłu. Może się bowiem okazać, że będzie to źródłem sporego dochodu.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

  Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

  Sprawdź nasze kursy i szkolenia online eksperckie:

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.