Tematyka służebności przesyłu nie należy do najprostszych

Przez wiele lat nie było możliwości dochodzenia wypłat wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu. Dopiero od nieco ponad dziesięciu lat prawo umożliwia uzyskanie tego typy świadczeń.

zdjęcie - (the_title())

Warto przy tym pamiętać, że niska świadomość prawna prowadzi do stanu, w którym służebność przesyłu powstaje wskutek zasiedzenia, co ostatecznie ogranicza pole do uzyskania świadczeń ze strony przedsiębiorcy.

Chcąc zatem wykorzystać ukształtowanie swojej nieruchomości dobrze jest rozejrzeć wokół i sprawdzić, czy przypadkiem nie ma możliwości ustanowienia służebności przesyłu.
Tematyka służebności przesyłu nie należy do najprostszych. Choć zapisy ustawowe są stosunkowo nieskomplikowane, to ich interpretacja oraz wykładnia rodzi szereg, często niespodziewanych, konsekwencji prawnych.

O ile bowiem nic nie przeszkadza samemu faktowi ustanawiania służebności przesyłu, to główną kwestią sporną w tym zakresie jest bez wątpienia ustanawianie odpowiedniej wysokości wynagrodzenia oraz ewentualnego odszkodowania. Pomocą w ustaleniu właściwej wysokości tych kwot jest bez wątpienia standard wyceny. Mimo iż nie posiada ona statusu prawnego jest często podstawą ustalania warunków umów, a nawet orzeczeń sądowych. Dla zrozumienia złożoności tematyki służebności przesyłu trzeba uzmysłowić sobie, że decydujące rozstrzygnięcia interpretacyjne w tym zakresie zapadły na poziomie Sądu Najwyższego.

 

Obrót towarowy z zagranicą, Łańcuch dostaw - praktyka polskich i zagranicznych firm. Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu i logistyki!

 

Prawo budowlane w ujęciu szerokim czyli dotyczącym wszystkiego, co związane jest nieruchomościami budową nie zawsze obejmuje kwestie dotyczące służebności przesyłu. Innymi słowy ustalanie wysokości wynagrodzenia, czy kwestie szkody lokalizacyjnej nie znajdą swego odzwierciedlenia w przepisach budowlanych.

Dlatego też ogólne unormowania, które znajdują się w Kodeksie Cywilnym tak często rodzą kłopoty interpretacyjne i konieczność indywidualnego rozstrzygania w oparciu o zbyt ogólne przepisy. Warto zatem skorzystać z okazji, jakie dają szkolenia z prawa budowlanego i kwestii związanych ze służebnością przesyłu. Może się bowiem okazać, że będzie to źródłem sporego dochodu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online eksperckie:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.