Urlopy pracownicze przewidziane w Kodeksie Pracy

Urlop jest czasem wolnym pracownika od wykonywanej przez niego pracy zawodowej u danego pracodawcy.

Gamma - Urlopy pracownicze przewidziane w Kodeksie Pracy

  Przepisy Kodeksu Pracy dość jasno regulują długość oraz zasady udzielania takich urlopów. Pracownik wnioskuje o udzielenie mu czasu wolnego od wykonywanych obowiązków, jednak nie zawsze pracodawca musi wyrazić na to zgodę. Polskie prawo wyróżnia następujące rodzaje urlopów.

  1. Urlop wypoczynkowy - przysługuje każdemu pracownikowi. który zatrudniony jest u danego pracodawcy w oparciu o umowę o pracę. Ilość dni wolnych od pracy w ciągu roku uzależnione jest od stażu pracy. W przypadku, gdy wynosi on mniej niż 10 lat pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, natomiast w przypadku powyżej 10 lat pracy zawodowej czas ten wydłuża się do 26 dni.

  2. Urlop bezpłatny udzielany jest po pisemnej prośbie pracownika. W okresie przebywania na takim urlopie pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, jednak w tym czasie nie może zostać również zwolniony.

  3. Urlop macierzyński dotyczy kobiet, które w trakcie trwania umowy o pracę urodziły dziecko. Ma on na celu zapewnienie kobiecie odpoczynku o trudach porodu oraz możliwość samodzielnej opieki nad dzieckiem przez jego pierwszy rok życia. Wynagrodzenie za taki urlop wypłaca ZUS.

  4. Urlop tacierzyński odbywa się niemal na takich samych zasadach jak macierzyński.

  5. Urlop ojcowski przysługuje ojcom, których pociechy nie ukończyły jeszcze 24 miesiąca życia. Taki urlop trwa 14 dni, a zapłatę za niego ponosi ZUS.

  6. Urlop rodzicielski przysługuje zarówno ojcu jak i matce po bezpośrednim zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

  7. Urlop wychowawczy jest bezpłatnym urlopem mającym na celu możliwość sprawowania przez rodzica bezpośredniej opieki nad dzieckiem.

  8. Prawo do corocznego zwolnienia z pracy w związku z wychowywaniem dziecka przysługuje każdemu z rodziców do momentu ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Taki urlop trwa 2 dni.

  9. Urlop na żądanie maksymalnie wynosić może 4 dni.

  10. Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi na takie okoliczności jak pogrzeb, ślub, narodziny dziecka. W zależności od rodzaju zdarzenia taki urlop trwa 1-2 dni.
  Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.