Urlopy pracownicze przewidziane w Kodeksie Pracy

Urlop jest czasem wolnym pracownika od wykonywanej przez niego pracy zawodowej u danego pracodawcy.

zdjęcie - (the_title())

Przepisy Kodeksu Pracy dość jasno regulują długość oraz zasady udzielania takich urlopów. Pracownik wnioskuje o udzielenie mu czasu wolnego od wykonywanych obowiązków, jednak nie zawsze pracodawca musi wyrazić na to zgodę. Polskie prawo wyróżnia następujące rodzaje urlopów.

 1. Urlop wypoczynkowy - przysługuje każdemu pracownikowi. który zatrudniony jest u danego pracodawcy w oparciu o umowę o pracę. Ilość dni wolnych od pracy w ciągu roku uzależnione jest od stażu pracy. W przypadku, gdy wynosi on mniej niż 10 lat pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, natomiast w przypadku powyżej 10 lat pracy zawodowej czas ten wydłuża się do 26 dni.

 2. Urlop bezpłatny udzielany jest po pisemnej prośbie pracownika. W okresie przebywania na takim urlopie pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, jednak w tym czasie nie może zostać również zwolniony.

 3. Urlop macierzyński dotyczy kobiet, które w trakcie trwania umowy o pracę urodziły dziecko. Ma on na celu zapewnienie kobiecie odpoczynku o trudach porodu oraz możliwość samodzielnej opieki nad dzieckiem przez jego pierwszy rok życia. Wynagrodzenie za taki urlop wypłaca ZUS.

 4. Urlop tacierzyński odbywa się niemal na takich samych zasadach jak macierzyński.

 5. Urlop ojcowski przysługuje ojcom, których pociechy nie ukończyły jeszcze 24 miesiąca życia. Taki urlop trwa 14 dni, a zapłatę za niego ponosi ZUS.

 6. Urlop rodzicielski przysługuje zarówno ojcu jak i matce po bezpośrednim zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

 7. Urlop wychowawczy jest bezpłatnym urlopem mającym na celu możliwość sprawowania przez rodzica bezpośredniej opieki nad dzieckiem.

 8. Prawo do corocznego zwolnienia z pracy w związku z wychowywaniem dziecka przysługuje każdemu z rodziców do momentu ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Taki urlop trwa 2 dni.

 9. Urlop na żądanie maksymalnie wynosić może 4 dni.

 10. Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi na takie okoliczności jak pogrzeb, ślub, narodziny dziecka. W zależności od rodzaju zdarzenia taki urlop trwa 1-2 dni.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
 • 800 pigułek wiedzy
 • 40 filmów edukacyjnych
 • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.