Ustawa o tachografach – najistotniejsze zmiany

Od pewnego czasu prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy to zadanie będące obowiązkiem każdego przewoźnika. Nieprzestrzeganie tego obowiązku wiąże się często z dość poważnymi konsekwencjami.

zdjęcie - (the_title())


Ustawa o tachografach - najistotniejsze zmiany

Dość długo trwały prace nad ustawą o tachografach, dość powszechnie obecnie stosowanych w transporcie drogowym. W końcu udało się ustawę opracować. Jej powstanie miało na celu przede wszystkim znaczące poprawienie bezpieczeństwa całego systemu, a także zwiększenie sprawności kontroli oraz egzekwowania przepisów socjalnych mających swoje zastosowanie w drogowym transporcie.

Nowa ustawa wprowadza w życie nowe i dość innowacyjne konstruktorskie rozwiązania, które pozwolą przede wszystkim na zredukowanie ryzyka niewłaściwego wykorzystywania tachografów do celów do których nie są one docelowo przeznaczone. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wprowadzeniu zmian dotyczących instalacji, naprawy oraz sprawdzania stosowanych w transporcie obecnie tachografów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Obecnie doczynienia mamy tak naprawdę z dwoma rodzajami tachografów - urządzeniami cyfrowymi oraz urządzeniami analogowymi. Warto także wiedzieć, że każda generacja tachografów jest regulowana przez zupełnie odrębne (co nie oznacza, że nie są one ze sobą w żaden sposób powiązane), przepisy prawa.

Zgodnie z nową ustawą o czasie pracy kierowcy, jeżeli w danym przypadku zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż do tachografu podłączone zostało jakiekolwiek niedozwolone urządzenie, w takim przypadku funkcjonariusz służby kontrolnej (którym bardzo często jest pracownik Inspekcji Transportu Drogowego), będzie mógł skierować pojazd do odpowiedniego warsztatu, w celu sprawdzenia słuszności i prawdziwości swoich podejrzeń.

W przypadku, gdy zostanie stwierdzona próba manipulacji pracy tachografu, wówczas zarówno kierowca jak i przewoźnik poniosą odpowiednie konsekwencje takiego czynu. Ponadto koszty sprawdzenia prawidłowości działania tachografu w warsztacie również zostaną przypisane do danego przewoźnika, który podjął się takich prób manipulacyjnych.

Natomiast jeśli podejrzenia co do prób manipulacji działaniem tachografu nie zostaną potwierdzone w wybranym warsztacie, wówczas oczywiście przewoźnik nie ponosi jakichkolwiek kosztów z tym związanych. W takim przypadku koszty spadają na skarb państwa.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.