Ustawa o transporcie drogowym

Pod pojęciem transportu rozumiemy przemieszczanie ludzi bądź ładunków w przestrzeni, do wykonania którego niezbędne są odpowiednie środki. W przypadku transportu drogowego są to różnego rodzaju pojazdy kołowe (samochody, motocykle czy rowery, choć ich możliwości są oczywiście ograniczone).

zdjęcie - (the_title())


Ustawa o transporcie drogowym

Pod pojęciem transportu rozumiemy przemieszczanie ludzi bądź ładunków w przestrzeni, do wykonania którego niezbędne są odpowiednie środki. W przypadku transportu drogowego są to różnego rodzaju pojazdy kołowe (samochody, motocykle czy rowery, choć ich możliwości są oczywiście ograniczone).

Transportem drogowym i wszelkimi związanymi z nim usługami zajmują się firmy przewozowe, które posiadają szereg uprawnień umożliwiających im ich świadczenie. Transport drogowy towarów od wielu lat rozwija się bardzo prężnie, co związane jest między innymi z doskonale rozbudowaną siecią dróg.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Transport drogowy to taka gałęź ludzkiej działalności, która jest bardzo precyzyjnie uregulowana pod względem prawnym.

Związane są z nim różne konwencje międzynarodowe, jak i zapisy krajowego prawodawstwa – na terenie Polski obowiązują np.: Ustawa o transporcie drogowym, regulująca wszystkie kwestie związane z prowadzeniem zarobkowej działalności związane z tym rodzajem transportu a także zasady, na podstawie których działa Inspekcja Transportu Drogowego; Ustawa „Prawo Przewozowe”, gdzie opisane zostały między innymi wzory różnego rodzaju dokumentów (np. listu przewozowego) a także zasady, na podstawie których zawierać można umowy, a także Ustawę o czasie pracy kierowców, która stanowi dopełnienie konwencji AETR.

Naturalnie przestrzegany musi być także kodeks drogowy, w którym zawarte są wszelkie reguły poruszania się po drogach, a także techniczne wymagania, którym sprostać muszą pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym.

Ustawa z dnia 6 wrześnie 2001 r. o transporcie drogowym była od czasu wejścia w życie kilkakrotnie nowelizowana, między innymi na początku września 2018 roku. Podczas ostatniej nowelizacji wprowadzono wiele zmian, z czego najważniejsze z punku widzenia firm świadczących usługi przewozowe dotyczą taryfikatora. Dostosowany został on do rozporządzenia unijnego nr. 403/2016.

Zawarty jest w nim podział na naruszenia poważne, bardzo poważne, jak i najpoważniejsze. Pojawiły się także związane z nimi sankcje, które wcześniej w Polsce nie obowiązywały. Zmieniony został także tryb nakładania kar. Wcześniej był on wykroczeniowy, obecnie – administracyjny.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.