Uwłaszczenie firm energetycznych

Tematyka służebności przesyłu pomimo pozornej klarowności przepisów niesie ze sobą wiele niejasności, które muszą być wyjaśnianie przez wyższe instancje niż Sąd Rejonowy.

zdjęcie - (the_title())

Dlatego też tak ważne dla całości tej instytucji prawnej jest orzecznictwo Sądu Najwyższego. Często to właśnie na tej instancji opierają się sprawy dotyczące ustalenia wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu.

Warto zatem nie tylko zapoznać się z samą treścią przepisów dotyczących tej materii, ale także śledzić orzeczenia Sądu Najwyższego, które skutecznie wyjaśniają szereg niejasności rodzących się w toku zawierania umów o służebność przesyłu.

Ważną kwestia dotyczącą służebności przesyłu jest problematyka związana z uwłaszczeniem firm energetycznych, które miało miejsce w roku 1990. Wówczas otrzymały one prawo do otrzymania instalacji, które zostały usadowione na gruntach po PGR, a z chwilą ich rozwiązania znalazły się na nieruchomościach prywatnych. Tym samym mowa jest o liniach przesyłowych, które choć zostały usadowione w latach 60 i 70 dwudziestego wieku, dopiero po roku 1990 zostały faktycznie poddane prywatnej kontroli pod względem własności gruntu.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.

 

Podstawową wątpliwością tym zakresie jest kwestia dotycząca tego, kiedy upływa okres zasiedzenia oraz, jak ma się kwestia uwłaszczenia przedsiębiorstw państwowych względem uwzględnienia ich prawa do służebności przesyłu. Jak łatwo wywnioskować przedsiębiorcy nie moją wątpliwości co do tego, że prawo własności urządzeń przesyłowych jest jednoznaczne z przyznaniem im służebności przesyłu.

Jednak w opinii Sądu Najwyższego nie jest to już tak oczywiste. Tym biorąc pod uwagę wszystkie kwestie związane z własnością oraz innymi prawami w najwyższej instancji jasno określono, że na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych nie spowodowało uzyskania przez nie z mocy prawa służebności przesyłu. Tym samym zasiedzenie tegoż prawa ma miejsce po upływie lat trzydziestu, ale licząc dopiero od roku 1990. Daje to zatem jeszcze kilka lat na dochodzenie ewentualnych roszczeń.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.