W jaki sposób można wykorzystać Excel w dziale HR?

Jednym z zawodów, w których korzysta się z Excela, jest specjalista ds. personalnych. W dziale HR trudno byłoby obyć się bez pomocy, jaką jest ten program. Ważną częścią pracy w kadrach jest robienie zestawień i obliczeń. Są to zadania, które łatwo i szybko robi się w Excelu.


W jaki sposób można wykorzystać Excel w dziale HR?

Jednym z zawodów, w których korzysta się z Excela, jest specjalista ds. personalnych. W dziale HR trudno byłoby obyć się bez pomocy, jaką jest ten program.

Ważną częścią pracy w kadrach jest robienie zestawień i obliczeń. Są to zadania, które łatwo i szybko robi się w Excelu. By jak najlepiej wykorzystać Excel w HR, trzeba znać tabele przestawne. Konieczna jest też znajomość niektórych funkcji i dobra wiedza ogólna na temat tego programu.

Główne zadania działu HR

Dział personalny odpowiada za naliczanie wynagrodzeń i rozliczanie zaliczek. W tym dziale planuje się urlopy, redaguje się umowy o pracę, przygotowuje dokumenty do ZUS. Pilnowanie terminów badań lekarskich to także zadanie tego działu. To wszystko wiąże się z obliczeniami.

Pracownicy muszą więc umieć korzystać z arkuszy kalkulacyjnych. Najlepiej, jeśli mają ukończone szkolenie Excel zaawansowany. Prócz tego są obowiązki niezwiązane z wyliczeniami. To np. informowanie o zwolnieniach, wysyłanie na szkolenia, rekrutacja.

Program Excel pomocą w dziale kadr

Wypełnianie rubryk, dokonywanie wyliczeń to działania, które można zautomatyzować. Dzięki temu można działać szybciej, sprawniej i minimalizuje się ryzyko popełnienia błędów. Excel pomaga przy wyliczaniu wynagrodzeń. Zależą one od wielu czynników, więc zautomatyzowanie tego jest bardzo pomocne. Podobnie jest z rozliczaniem zaliczek. Program pomaga też tak wykorzystać dane, by łatwo było się orientować, jaki pracownik powinien udać się na badania lekarskie.

Tabele przestawne w pracy kadrowca

Program Excel to nie tylko wyliczenia, ale też możliwość odpowiedniego prezentowania informacji. Ważne dla zadań tego działu są tabele przestawne. Z całego arkusza pewne informacje są ważniejsze. Można je przedstawić w takiej tabeli. Jak takie narzędzie można wykorzystać, tego może nauczyć szkolenie tabele przestawne. Tworzy się je bez naruszania danych źródłowych. I, co jest też cenne, jeśli w danych coś się zmieni, to automatycznie i w tabeli.

Excel ułatwia te działania działu kadr, które wiążą się ze sprawami administracyjnymi i płacowymi. To ważny zakres zadań specjalisty HR, dlatego obsługa Excela to podstawowa umiejętność w tej pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.