W jakiej sytuacji można odebrać odszkodowanie za służebność przesyłu?

Służebność przesyłu to bardzo ważne zagadnienie – podobnie zresztą jak służebność przemysłu, która po prostu stanowi szersze zagadnienie. Często są to także bardzo medialne sprawy.

12 lutego 2020
zdjęcie - W jakiej sytuacji można odebrać odszkodowanie za służebność przesyłu?

W jakiej sytuacji można odebrać odszkodowanie za służebność przesyłu?

Służebność przesyłu to bardzo ważne zagadnienie - podobnie zresztą jak służebność przemysłu, która po prostu stanowi szersze zagadnienie. Często są to także bardzo medialne sprawy.

Słyszy się szczególnie dość często, że jakieś przedsiębiorstwo telekomunikacyjne nie chce wypłacić odszkodowania za służebność przesyłu. O co tutaj dokładniej chodzi? Kiedy w zasadzie można odebrać takie odszkodowanie? W jakiej sytuacji dokładniej?

Służebność przesyłu - co to w ogóle jest?

Przede wszystkim warto w ogóle powiedzieć nieco o tym, czym tak naprawdę jest służebność przesyłu. Otóż jeśli chcemy dostarczyć np. sygnał linii komórkowej na duży obszar, to zrozumiałe jest, że odbiorniki muszą stać w określonej odległości od siebie. Co więcej, ważne jest także to, że takie odbiorniki stoją wówczas siłą rzeczy na gruntach prywatnych. I właśnie po to ustanowiono służebność przesyłu.

Gdyby bowiem każda osoba z danego obszaru nie zgodziła się na daną inwestycję, to możliwa by była sytuacja, że reszta osób zostałaby np. bez internetu. W związku z tym służebność przesyłu określa, że jeśli jest to absolutnie konieczne, dany właściciel gruntu musi umożliwić postawienie i korzystanie z danego urządzenia przesyłającego. Oczywiście jednak jak najbardziej ma prawo do zapłaty za to.

Odszkodowanie za służebność przesyłu

Co więcej - także może ubiegać się w pewnych sytuacjach o odszkodowanie. Na pewno wówczas, kiedy dana firma przekroczyła zakres swoich kompetencji odnośnie eksploatacji urządzenia, kiedy praca urządzenia spowodowała szkody itp. Co więcej, jeśli ma miejsce zasiedzenie służebności przesyłu, to właściciel nie ma prawa do bieżącej zapłaty, jednak może starać się o odszkodowanie, szczególnie jeśli firma kierowała się złymi intencjami.

Służebność przesyłu szkolenia - ważna inwestycja

Jak zatem widać, nie jest to takie bardzo proste zagadnienie. Dlatego też trzeba zainwestować w szkolenie służebność przesyłu. Przy okazji warto zrobić także szkolenie prawo energetyczne. Te dwa szkolenia przydatne są zarówno z punktu widzenia firm, jak i osób prywatnych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.