Warsztaty PIP – poznaj swoje prawa

Jeszcze kilka dekad temu prawa pracowników niekoniecznie były przestrzegane przez pracodawców. Dotyczyło to zarówno traktowania pracowników, ale również przestrzegania terminu wypłacania wynagrodzeń. Obecnie wciąż zdarzają się wyżej wymienione sytuacje, ale pracownicy coraz lepiej znają swoje prawa i wszystkie uchybienia w ich przestrzeganiu mogą zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy.

27 czerwca 2018
zdjęcie - Warsztaty PIP – poznaj swoje prawa
 
Jeszcze kilka dekad temu prawa pracowników niekoniecznie były przestrzegane przez pracodawców. Dotyczyło to zarówno traktowania pracowników, ale również przestrzegania terminu wypłacania wynagrodzeń.

Obecnie wciąż zdarzają się wyżej wymienione sytuacje, ale pracownicy coraz lepiej znają swoje prawa i wszystkie uchybienia w ich przestrzeganiu mogą zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Warsztaty, podczas których istnieje możliwość do analizy grafiku czasu pracy w 4-brygadówce realnie funkcjonującego w Twojej firmie. Zapraszamy: Planowanie i rozliczanie czasu pracy

Uczestnicy szkolenia interesują się również:

Organ nadzorujący działalnością PIP
Państwowa Inspekcja Pracy stanowi nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy. Powoływana jest przez Sejm i również jemu podlega. Strukturę PIP tworzy Główny Inspektorat Pracy oraz Okręgowe Inspektoraty Pracy. Jest ich 16. Posiadają one także pododdziały i biura terenowe. Główny Inspektorat powoływany jest przez Marszała Sejmu.

Zakres obowiązków PIP
PIP pełni niezwykle ważną rolę organu nadzorującego. Dba o przestrzeganie prawa pracy w każdym zakładzie i na każdym stanowisku. Celem jest ochrona dóbr pracowniczych, a także bezpieczeństwa wszystkich pracowników.

Dlatego do zadań PIP należy sprawdzanie, czy pracodawca przestrzega bhp, a także czy stanowiska pracy są w pełni bezpieczne i stworzone ze spełnieniem określonych wymagań. PIP chroni także pracowników przed nadużyciami, ze strony pracodawców. Zatem dba, aby pensja była wypłacana w określonym terminie, a także czy przestrzega się godzin pracy. PIP to także ochrona praw kobiet i mniejszości. w razie jakichkolwiek wypadków na stanowisku pracy PIP dokonuje kontroli, a także ściga wykroczenia.

Wszystkie skargi można zatem składać do Państwowego Inspektoratu Pracy, gdzie zostaną one zanalizowane i rozpatrzone. PIP powinien współpracować ze związkami zawodowymi, jak i związkami pracodawców.

Warsztaty Państwowy Inspektorat Pracy
Każdy pracownik powinien znać swoje prawa i żądać ich przestrzegania. Zatem PIP często organizuje szklenia i warsztaty, gdzie można poznać prawa i obowiązku pracownika i pracodawcy. Takie warsztaty organizowane są także dla szkół, aby już młodzi ludzi podczas swojej choćby wakacyjnej pracy nie dali się oszukiwać.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.