Jeszcze kilka dekad temu prawa pracowników niekoniecznie były przestrzegane przez pracodawców. Dotyczyło to zarówno traktowania pracowników, ale również przestrzegania terminu wypłacania wynagrodzeń.
Obecnie wciąż zdarzają się wyżej wymienione sytuacje, ale pracownicy coraz lepiej znają swoje prawa i wszystkie uchybienia w ich przestrzeganiu mogą zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Warsztaty, podczas których istnieje możliwość do analizy grafiku czasu pracy w 4-brygadówce realnie funkcjonującego w Twojej firmie. Zapraszamy: Planowanie i rozliczanie czasu pracy
Uczestnicy szkolenia interesują się również:
Organ nadzorujący działalnością PIP
Państwowa Inspekcja Pracy stanowi nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy. Powoływana jest przez Sejm i również jemu podlega. Strukturę PIP tworzy Główny Inspektorat Pracy oraz Okręgowe Inspektoraty Pracy. Jest ich 16. Posiadają one także pododdziały i biura terenowe. Główny Inspektorat powoływany jest przez Marszała Sejmu.
Zakres obowiązków PIP
PIP pełni niezwykle ważną rolę organu nadzorującego. Dba o przestrzeganie prawa pracy w każdym zakładzie i na każdym stanowisku. Celem jest ochrona dóbr pracowniczych, a także bezpieczeństwa wszystkich pracowników.
Dlatego do zadań PIP należy sprawdzanie, czy pracodawca przestrzega bhp, a także czy stanowiska pracy są w pełni bezpieczne i stworzone ze spełnieniem określonych wymagań. PIP chroni także pracowników przed nadużyciami, ze strony pracodawców. Zatem dba, aby pensja była wypłacana w określonym terminie, a także czy przestrzega się godzin pracy. PIP to także ochrona praw kobiet i mniejszości. w razie jakichkolwiek wypadków na stanowisku pracy PIP dokonuje kontroli, a także ściga wykroczenia.
Wszystkie skargi można zatem składać do Państwowego Inspektoratu Pracy, gdzie zostaną one zanalizowane i rozpatrzone. PIP powinien współpracować ze związkami zawodowymi, jak i związkami pracodawców.
Warsztaty Państwowy Inspektorat Pracy
Każdy pracownik powinien znać swoje prawa i żądać ich przestrzegania. Zatem PIP często organizuje szklenia i warsztaty, gdzie można poznać prawa i obowiązku pracownika i pracodawcy. Takie warsztaty organizowane są także dla szkół, aby już młodzi ludzi podczas swojej choćby wakacyjnej pracy nie dali się oszukiwać.