Wycena służebności przesyłu

Kodeks Cywilny w artykule 305 stanowi, iż nieruchomość może być obciążona na rzecz przedsiębiorcy ograniczonym prawem rzeczowym. Przedsiębiorca może w oznaczonym charakterze korzystać z nieruchomości, zgodnie z wykorzystaniem urządzeń przesyłowych.
zdjęcie - (the_title())

  Ma więc on dostęp do nieruchomości w zakresie montażu urządzeń przesyłowych, serwisowania ich, czy też dokonywania stosownych modyfikacji w zakresie ich budowy i funkcjonalności przesyłowej.

  Korzystanie z tego prawa, jakim jest służebność przesyłu wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla właściciela nieruchomości obciążonej. Może on zgodnie z Kodeksem Cywilnym rościć sobie odpowiednie wynagrodzenie z tytułu utrudnienia korzystania z nieruchomości i redukcji wartości działki.

  Jakie elementy są najczęściej wyceniane w związku z umiejscowieniem infrastruktury przesyłowej?

  Wartość ustanowionej służebności przesyłu, czyli zapłata za prawo do korzystania z nieruchomości.
  Zmniejszenie wartości działki spowodowane obecnością sieci przesyłowej

  • Odszkodowanie za korzystanie z nieruchomości bez umocowania prawnego, jest ono należne do 10 lat wstecz.
  • Wyłączenie nieruchomości obciążonej z produkcji rolnej, gdy np. słupy uniemożliwiają gospodarowanie rolne na jej terenie

  Dodatkowo dla sieci przesyłowych będących w planach:

  • Zadośćuczynienie za straty i uszkodzenia wynikające z budowy infrastruktury.

  Więcej informacji na temat wyceny zawierają szkolenia służebność przesyłu. Są tam odniesienia do faktycznych kazusów oraz opracowań rzeczoznawców!

   

  Obrót towarowy z zagranicą, Łańcuch dostaw - praktyka polskich i zagranicznych firm. Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu i logistyki!

   

  Jakie elementy są istotne dla oszacowania?

   

  • Przeznaczenie gruntu zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
  • Wielkość obszaru służebności przesyłu, czyli strefa konieczna dla prawidłowej eksploatacji urządzeń przesyłowych oraz odcinek gruntu, nad którym znajdują się druty energetyczne. Wycena tutaj jest zależna od rodzaju sieci przesyłowej i przeznaczenia nieruchomości.
  • Sposób przecięcia linii przesyłowej przebiegający przez działkę (czy wzdłuż granicy, czy przez środek działki)
  • Charakter przecięcia nieruchomości przez linię przesyłową – inaczej ma się to w przypadku przebiegu przez środek nieruchomości, a inaczej gdy linia biegnie równolegle do granicy.
  • Stosunek obszaru służebności do areału całej nieruchomości.
  • Rodzaj linii przesyłowej – gaz, prąd, woda itd.
  • Obecność innej infrastruktury przesyłowej w obrębie nieruchomości!

   

  Szkolenia prawo budowlane pozwalają wszystkim, nawet tym niezorientowanym poznać swoje prawa i móc uzyskać określone świadczenia pieniężne! Jest to bardzo cenne narzędzie!

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.