Prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem. Trzeba podejmować decyzję, zarządzać firmą, choć nigdy nie wiadomo, jakie rezultaty się osiągnie. Warto zauważyć, że pojęciem ryzyka w firmie zajmowano się już w dużych korporacjach, w latach 90 tych, ten trend przeniknął do Polski niedawno, ale dzięki niemu można odpowiednio wcześnie zidentyfikować wszelkie zagrożenia, a następnie im zapobiegać, dzięki temu uzyskać większy dochód.
Zarządzanie ryzykiem- etapy
Każdy proces zarządzanie ryzykiem dzieli się konkretne etapy. Na samym początkiem należy zidentyfikować ryzyko. Następnie dokonać jego konkretnej analizy. Kiedy już poznamy na jakie ryzyko nasza firma jest narażona, to możemy przejść do kontry. Wtedy koniecznie należy ustalić plan, jak radzić sobie z przeciwnościami i zaplanować reakcję. Ostatnim etapem jest monitorowanie rezultatów i jego kontrola.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM W PROJEKCIE
Celem zarządzania ryzykiem w projekcie jest zwiększenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk korzystnych oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk niekorzystnych. Przygotuj się do tego poprzez szkoleni zarządzanie ryzykiem w projekcie.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Potencjalne ryzyko można zidentyfikować stosując pewne techniki począwszy od burzy mózgów, przez ankiety, aż po warsztaty i badania socjologiczne. Warto także odbyć szkolenia z zarządzania ryzykiem, dzięki temu można uzyskać fachową wiedzę, która jest konieczna w prowadzeniu firmy. Takie szkolenia polecane są także dla menadżerów i kadry zarządzającej.
Ryzyko zewnętrzne i wewnętrzne
Każda działalność obciążona jest ryzykiem. Jest to ryzyko wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Do ryzyka wewnętrznego zalicza się problem z adaptacją firmy do zmieniających się warunków, a także problemy z zarządzaniu kadrami i brak efektywności pracowniczej, która objawia się słabymi wynikami i nierealizowanie powierzonych zadań, bądź opóźnieniami w pracy. Może także dojść do strajków, czy sprzeniewierzeń finansowych.
Ryzyko może być także zewnętrzne, które tak naprawdę nie jest zależne od przedsiębiorcy i nie zawsze można go przewidzieć. Zawsze może dojść do zmiany kursów walut, czy też wzrostu inflacji. Mogą także ceny surowców znacząco wzrosnąć, co może doprowadzić do problemów z płynnością finansową. Ryzyko zewnętrzne może być także związane z naturą, są to powodzie, czy kataklizmy, które mogą doprowadzić do zniszczenia np. magazynów.