Zarządzanie ryzykiem w projekcie szkolenie

Firmy tworzą szereg projektów w ramach których wzajemnie się napędzają. Część z nich ma postać projektów badawczych, by niczym laboratoria naukowe doprowadzić do odkrycia, czy też wynalezienia przełomowych rzeczy. Inne zaś skupiają się na projektach, które można by było określić jako odtwórcze i tutaj głównym zadaniem jest wykorzystanie wiedzy już zdobytej przez ludzkość. 

     
    Firmy tworzą szereg projektów w ramach których wzajemnie się napędzają. Część z nich ma postać projektów badawczych, by niczym laboratoria naukowe doprowadzić do odkrycia, czy też wynalezienia przełomowych rzeczy. Inne zaś skupiają się na projektach, które można by było określić jako odtwórcze i tutaj głównym zadaniem jest wykorzystanie wiedzy już zdobytej przez ludzkość.

    Bez względu na to, na jakim projekcie się skupiamy, w obu przypadkach dochodzi zawsze do zaistnienia sytuacji ryzyka, która w najgorszej z możliwości może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia danego projektu.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    ZARZĄDZANIE RYZYKIEM W PROJEKCIE

    Celem zarządzania ryzykiem w projekcie jest zwiększenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk korzystnych oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk niekorzystnych. Przygotuj się do tego poprzez szkoleni zarządzanie ryzykiem w projekcie.

    Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

    Chcąc uniknąć takich wydarzeń, warto wprowadzić zarządzanie ryzykiem projektu, które ma za zadanie uchronić go przez zgubnymi zdarzeniami. Obejmuje ono kilka głównych procesów, które mają za zadanie wyłowienie potencjalnych ryzyk i błędów projektowych. Stąd całość należy rozpocząć od dokładnego rozplanowania zarządzania, które jest pierwszym i podstawowym procesem. W jego przypadku dochodzi do rozpisania narzędzi jakimi posłużymy się do mierzenia skali ryzyka, oraz wskazanie możliwych opcji realizacji zagrożeń.

    Następnie przechodzimy do rozpoznania ryzyk i przeprowadzenia analiz mających za zadanie ich dokładne poznanie. Ważna jest tutaj analiza jakościowa, która hierarchizuje ryzyka wedle ich zagrożeń i prawdopodobieństw, dzięki czemu będziemy mogli zająć się nimi w odpowiedniej kolejności.

    Gdy już dowiemy się co nam może zagrażać, możemy teraz zastanowić się nad potencjalnymi reakcjami na ryzyko. W tym przypadku wymaga to ogromnej wiedzy, lecz jest kluczowe, by uzyskać jak najlepszy efekt. Ostatnim elementem jest monitorowanie naszego projektu i kontrolowanie, czy wprowadzone „udogodnienia” spowodowały zmniejszenie pola ryzyka.

    Jest on najważniejszą częscią procesu wdrażania planów reakcji na dane ryzyko, gdyż zapewnia jego rozpoznanie. Ostatecznie dobrze poprowadzone zarządzanie ryzykiem zapewni nam bezpieczną realizacje naszego projektu, co automatycznie przekłada się na zyski i prężny rozwój firmy.

     
    Szkolenia z zarządzania ryzykiem są bardzo popularna formą szkoleń jaka jest dostępna na rynku polskim. Można na nich pozyskać wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, która to ma za zadnie pomóc nam w podejmowaniu decyzji w sytuacjach związanych z ryzykiem dla naszego przedsiębiorstwa. Całość zarządzania ryzykiem określa międzynarodowa norma wraz ze swoim polskim odpowiednikiem. W niej zostały wydzielone różne rodzaje ryzyka, w zależności od stopnia kryteriów jakimi się posługujemy.
     
    Idąc tym tropem możemy dostrzec m. in. zarządzanie ryzykiem w jakim liczy się efekt ostateczny. W tym przypadku wyróżniamy ryzyko specyficzne oraz systemowe. Pierwsze z nich jest ściśle związane z obszarem na jakim prowadzimy naszą działalność. Mowa tutaj o dostępności surowców, płynności finansowej jak i całym systemie zarządzania przedsiębiorstwie. Drugie odnosi się do wpływu sił zewnętrznych, które to nie są w pełni zależny (lub wcale nie są zależne) od przedsiębiorstwa.

    W takich sytuacjach zarządzanie ryzykiem ma z zadanie odpowiednie ich przewidywanie oraz przeciwdziałanie im na możliwą skalę. Oczywiście kryteria dzielą zarządzanie ryzykiem także na inne grupy. Można do nich zaliczyć np., ryzyko czyste oraz spekulacyjne. Pierwsze to takie gdzie już nastąpiła szkoda i teraz musimy naprawić jej skutki, drugie zaś ma za zadanie przewidywanie sytuacji szkodliwych i odpowiednie reagowanie na nie.
     
    Oczywiście każdy przedsiębiorca będzie stosował swoje kryteria w przypadku ryzyka, w efekcie czego bardzo trudno jest przyporządkować je do jednej wspólnej grupy. Dla jednych będą liczyły się efekty realizacji danych aspektów związanych z celami taktycznymi, strategicznymi, bądź operacyjnymi. Dla innych zaś liczy się osiągniecie wyników finansowych.

    W przypadku drugiej grupy można wyróżnić np. ryzyko finansowe, w której to wiemy co może bezpośrednio zagrażać naszemu wynikowi finansowemu, oraz poza finansowe, w którym to taka wiedza jest nieosiągalna przynajmniej do momentu wydarzenia się sytuacji ryzykownej.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma

    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A

    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie

    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video

    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek

    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły

    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    firma szkoleniowa 2025 roku