Zmiany w gospodarowaniu nieruchomościami

Gospodarka nieruchomościami jest bardzo zaawansowaną i wymagającą zarówno pod względem prawnym jak i sądowym dziedziną. Co roku zmieniają się realia a co za tym idzie przepisy posiadają luki które należy poprawić. Bardzo często słyszało się o przepisach, które nie spełniały swoich funkcji lub też nie działały.

13 marca 2019
zdjęcie - Zmiany w gospodarowaniu nieruchomościami

Zmiany w gospodarowaniu nieruchomościami

Gospodarka nieruchomościami jest bardzo zaawansowaną i wymagającą zarówno pod względem prawnym jak i sądowym dziedziną. Co roku zmieniają się realia a co za tym idzie przepisy posiadają luki które należy poprawić. Bardzo często słyszało się o przepisach, które nie spełniały swoich funkcji lub też nie działały.

Bywało też tak, że posiadały one luki które umożliwiały działanie wielu przestępcom. Należało więc wprowadzić zmiany temu zapobiegające. Od 2019 wprowadzono kilka bardzo istotnych modyfikacji tych właśnie przepisów. Pierwszą z nich jest zmiana definicji wartości rynkowej nieruchomości.

Dotychczas definiowana była ona jako najbardziej prawdopodobna jej cena możliwa do uzyskania na rynku. Od 2019, jest to szacunkowa kwota jaką można uzyskać za daną nieruchomość w dniu wyceny. Kolejną ważną modyfikacją ułatwiającą pracę rzeczoznawców jest łatwiejszy dostęp do informacji na temat nieruchomości oraz obowiązek udzielania takich informacji przez właściciela.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Wprowadzono zmiany, dzięki którym informacje w Starostwach dotyczące nieruchomości i transakcji będą aktualizowane w terminie nie dłuższym niż 30 dni. Zapobiegnie to wielu niejasnościom związanym z tymi informacjami oraz wielomiesięcznymi zaległościami w dokumentacjach. Zmianą uległy również kwestie związane z rzeczoznawcami.

Od teraz muszą oni dokumentować wszelkie odbyte kursy i szkolenia zawodowe w celu podnoszenia standardu ich wyceny. Zwiększono kary za wykonywanie czynności zawodowych bez odpowiednich uprawnienie. Zmieniono wielkości niektórych opłat. Zmieniono skład Komisji Odpowiedzialności Zawodowej oraz Komisji Kwalifikacyjnej.

Zmieniono również definicję organizacji zawodowej rzeczoznawców. Uchylony został skutek wydania przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych negatywnej oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego w postaci utraty przez operat szacunkowy charakteru opinii o wartości nieruchomości. Wszystkie te zmiany mają zapobiegać nieuczciwej wycenie nieruchomości oraz dać organom kontrolującym większe możliwości.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.