Zmiany w gospodarowaniu nieruchomościami
Gospodarka nieruchomościami jest bardzo zaawansowaną i wymagającą zarówno pod względem prawnym jak i sądowym dziedziną. Co roku zmieniają się realia a co za tym idzie przepisy posiadają luki które należy poprawić. Bardzo często słyszało się o przepisach, które nie spełniały swoich funkcji lub też nie działały.
Bywało też tak, że posiadały one luki które umożliwiały działanie wielu przestępcom. Należało więc wprowadzić zmiany temu zapobiegające. Od 2019 wprowadzono kilka bardzo istotnych modyfikacji tych właśnie przepisów. Pierwszą z nich jest zmiana definicji wartości rynkowej nieruchomości.
Dotychczas definiowana była ona jako najbardziej prawdopodobna jej cena możliwa do uzyskania na rynku. Od 2019, jest to szacunkowa kwota jaką można uzyskać za daną nieruchomość w dniu wyceny. Kolejną ważną modyfikacją ułatwiającą pracę rzeczoznawców jest łatwiejszy dostęp do informacji na temat nieruchomości oraz obowiązek udzielania takich informacji przez właściciela.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Wprowadzono zmiany, dzięki którym informacje w Starostwach dotyczące nieruchomości i transakcji będą aktualizowane w terminie nie dłuższym niż 30 dni. Zapobiegnie to wielu niejasnościom związanym z tymi informacjami oraz wielomiesięcznymi zaległościami w dokumentacjach. Zmianą uległy również kwestie związane z rzeczoznawcami.
Od teraz muszą oni dokumentować wszelkie odbyte kursy i szkolenia zawodowe w celu podnoszenia standardu ich wyceny. Zwiększono kary za wykonywanie czynności zawodowych bez odpowiednich uprawnienie. Zmieniono wielkości niektórych opłat. Zmieniono skład Komisji Odpowiedzialności Zawodowej oraz Komisji Kwalifikacyjnej.
Zmieniono również definicję organizacji zawodowej rzeczoznawców. Uchylony został skutek wydania przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych negatywnej oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego w postaci utraty przez operat szacunkowy charakteru opinii o wartości nieruchomości. Wszystkie te zmiany mają zapobiegać nieuczciwej wycenie nieruchomości oraz dać organom kontrolującym większe możliwości.