Jakie zmiany w przechowywaniu akt osobowych przyniesie rok 2019?

Rok 2019 przyniesie wiele zmian, między innymi jeśli chodzi o zasady dotyczące przechowywania akt osobowych. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca roku 2018 pracodawca miał obowiązek przechowywania pracowniczej dokumentacji przez okres lat 50.

zdjęcie - (the_title())


Jakie zmiany w przechowywaniu akt osobowych przyniesie rok 2019?

Rok 2019 przyniesie wiele zmian, między innymi jeśli chodzi o zasady dotyczące przechowywania akt osobowych. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca roku 2018 pracodawca miał obowiązek przechowywania pracowniczej dokumentacji przez okres lat 50.

Zgodnie jednak z tegorocznymi zmianami, czas ten zostanie dość znacząco skrócony, bowiem akta pracownicze od roku 2019 mają być przechowywane przez pracodawcę zaledwie przez okres 10 lat.

Nowe przepisy zmieniają nie tylko czas przechowywania dokumentacji, ale również sposoby jej tworzenia oraz gromadzenia.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, dokumentacje pracowniczą podzielić można na dwie grupy:

  • akta osobowe,
  • dokumentację dotyczącą zawartego stosunku pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Warsztaty Administrator Bezpieczeństwa Informacji mają za zadanie w sposób praktyczny wprowadzić uczestników w tematykę ochrony danych z punktu widzenia administratora bezpieczeństwa informacji.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pracodawca, niezależnie tak naprawdę od tego, ilu pracowników zatrudnia w swoim przedsiębiorstwie musi prowadzić akta pracownicze dla każdego z pracowników osobno. Co ważne, taka dokumentacja nie może być prowadzona w sposób dowolny, bardzo ważne jest zachowanie pewnych ścisłych zasad.

Przede wszystkim wszystkim przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że akta każdego pracownika koniecznie muszą być podzielone na cztery części:

  • część A powinna zawierać dokumenty dotyczące ubiegania się danego pracownika o zatrudnienie,
  • część B powinna zawierać dokumentacje odnoszące się do nawiązanego stosunku pracy oraz przebiegu całego zatrudnienia (chodzi tu między innymi o umowy, karty szkoleń BHP, angaże czy porozumienia stron),
  • część C powinna zawierać dokumenty dotyczące ustania stosunku pracy,
  • część D to część wprowadzona wraz z wejściem w życie nowych przepisów - tej części obowiązkowo znaleźć się muszą dokumenty dotyczące ponoszenia przez pracownika porządkowej odpowiedzialności lub odpowiedzialności za wykroczenia zawarte w osobnych przepisach.

Ponadto wraz z wejściem nowych przepisów poszczególne części mają być podzielone jeszcze na sekcje, aby dokumentacja pracownicza była prowadzona nie tylko szczegółowo, ale również była bardzo uporządkowana.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.