Przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę z roli, jaką odgrywa umiejętne zarządzanie kapitałem ludzkim. Choć jeszcze do niedawna dominowało przekonanie, że to inwestycje finansowe są bazą powstawania i rozwoju przedsiębiorstw, dziś wzrasta ranga zasobów ludzkich. Zarządzanie przez kompetencje jest systemem, który został wypracowany w oparciu o potrzebę skuteczniejszego planowania zatrudnienia i rozwoju pracowników.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zarządzanie pokoleniem y – czyli jak rozmawiać z dwudziestoparolatkiem aby czuł się zmotywowany do pracy? Posiadanie w jednym zespole przedstawicieli różnych pokoleń jest wyzwaniem dla współczesnych menagerów i liderów. Szkolenie z zarządzania multigeneracyjnego pozwala bliżej przyjrzeć pokoleniom aktywnym na rynku pracy oraz dobrać odpowiedni model zarządzania do każdego z nich.
Mogą Cię również zainteresować: szkolenie z zarządzania projektami, warsztaty z komunikacji.
Zarządzanie przez kompetencje polega na stworzeniu optymalnego profilu kandydatów do pracy, którzy będą mogli realizować zamierzone postanowienia, ale także będą przejawiać konkretne wartości (zgodne z wizją i misją firmy).
Aby skutecznie wypracować model potencjalnych pracowników należy:
- opracować strategię przedsiębiorstwa, która będzie zawierać długo i krótkoterminowe cele, zadania i założenia,
- podzielić przedsiębiorstwo na konkretne, możliwie najbardziej szczegółowo opisane stanowiska,
- określić cechy i kompetencje, które będą przydatne na konkretnym stanowisku,
- skonfrontować strategię firmy i potencjalnym modelem kompetencyjnym pracowników.
Mamy wiec profil kandydatów na dane stanowisko - co dalej? Tutaj rola zarządzania przez kompetencje się nie kończy! Jego elementem jest również dalsze prowadzenie polityki personalnej: szkolenia, rozwój zawodowy pracowników oraz system awansów i degradacji, który umożliwi najlepsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Polityka personalna - lub przynajmniej jej podstawowe założenia - powinna zostać wypracowana już na pierwszych etapach tworzenia przedsiębiorstwa.
Kompleksowe podejście do zarządzania zasobami ludzkimi, stworzenie profilu idealnych kandydatów oraz zagwarantowanie optymalnego rozwoju sprawia, że możemy uniknąć pomyłek w trakcie planowania zatrudnienia, rekrutacji i selekcji kandydatów oraz wdrażania ich do pracy.
To również proces, który wymierne korzyści przynosi samym pracownikom: odpowiednie podejście do zarządzania kapitałem ludzkim sprawia, że zmniejszamy rotację kadrową oraz umożliwiamy naszym pracownikom rozwój osobisty.