Każde przedsiębiorstwo, które chce zapewnić sobie zrównoważony rozwój, poprawne funkcjonowanie i odnieść sukces na rynku musi stawiać na odpowiednią, dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Bez tego niemal niemożliwym jest, aby przedsiębiorstwo osiągnęło wymarzony sukces.
W dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw stara się podejmować rozsądne sposoby zarządzania, stawiając na procesy, na pracowników, a także na wiedzę. W takich organizacjach w ogromnym stopniu przywiązuje się wagę do talentów, jakie posiadają pracownicy. Ich wykształcenie, wiedza, doświadczenie i umiejętności stanowią kluczowy czynnik, od którego może zależeć realizacja stawianych zadań i celów.
Rozsądny kierownik powinien dać swoim pracownikom możliwość sprawdzenia się i wydobyć spośród swojego zespołu jednostki wybitne, które szczególnie dobrze rokują na przyszłość. To właśnie na tych pracownikach powinno się oprzeć planowanie zadań i wyznaczanie celów. Kierownik musi mieć również świadomość, jak cenni są to pracownicy dla całej organizacji i dbać o nich w szczególnym zakresie. Za swoją pracę i zaangażowanie powinni być motywowani i doceniani, a także w przypadku awansu, nie można zapominać o ich talentach.
Zarządzanie talentami w organizacji wydaje się być niezwykle istotne. Rozsądne i umiejętne zarządzanie może pozwolić na szybki i efektywny rozwój przedsiębiorstwa, w pełni wykorzystując możliwości osób, które są w nim zatrudnione. Z kolei świadomość umiejętności, możliwości i talentów pracowników pozwala na niezaprzepaszczenie szans, jakie dają wybitne zdolności pracowników.
W wielu przypadkach zdarza się również, że to własnie doświadczenie, wiedza i talent pracowników znacząco wyróżnia przedsiębiorstwo od konkurencji, dając znaczącą przewagę nad konkurentami, bądź też tę przewagę zmniejszając. Dlatego właśnie tak istotnym jest, aby już w procesie rekrutacji rozsądnie dobierać pracowników, wstępnie oceniając ich możliwości i talent, a także zastanawiając się, co pozytywnego mogą wnieść do przedsiębiorstwa.