Autorytet musi posiadać wiele cech osobowości, ogromną wiedzę tematyczną oraz szereg kompetencji. Autorytet to lider i przywódca, osoba godna zaufana, z ogromnym doświadczeniem, które stawia go na miejscu specjalisty. Rolą autorytetu jest łączenie ludzi, przekazywanie im wiedzy i doświadczenia, bycie na szczycie pewnego zgrupowania, dla którego świeci przykładem. Z pewnością każdy szef chciałby być również autorytetem dla swoich pracowników – wielu jednak nie wie, jak się nim stać.
Autorytet musi posiadać wiele cech osobowości, ogromną wiedzę tematyczną oraz szereg kompetencji. Autorytet to lider i przywódca, osoba godna zaufana, z ogromnym doświadczeniem, które stawia go na miejscu specjalisty. Rolą autorytetu jest łączenie ludzi, przekazywanie im wiedzy i doświadczenia, bycie na szczycie pewnego zgrupowania, dla którego świeci przykładem. Z pewnością każdy szef chciałby być również autorytetem dla swoich pracowników - wielu jednak nie wie, jak się nim stać.
Istnieją dwa rodzaje autorytetu: formalny i nieformalny. Autorytet formalny to osoba, która została wyznaczona do pełnienia danej funkcji. Pewnie wielu z nas spotkało się ze specjalistami, którzy nie mają pojęcia nawet dlaczego wykonują daną funkcję - niestety, mianowany przywódca rzadko kiedy może być tak skuteczny i podziwiany jak ten, który naturalnie doszedł do danego szczebla w drabinie kariery.
Naturalne autorytety to osoby, które nie przechwalają się swoją wiedzą, rzadko kiedy od razu piastują wysokie stanowiska - a mimo to każdy wie, do kogo zwrócić się z danym problemem.
W każdej organizacji możemy wyróżnić kilka rodzajów autorytetów. Osoby, które posiadają bardzo bogatą wiedzę branżową, są znakomitymi specjalistami w swojej dziedzinie i traktowane są jako autorytety w wąskich tematach. Istnieją również autorytety społeczne - zwykle ich działanie możemy wyróżnić na podstawie grupy liderów, z których jeden jest wyjątkowo lubiany a nawet podziwiany. To przeważnie osoba z bardzo trwałym kręgosłupem moralnym, uczciwa i pomocna, która - kolokwialnie mówiąc - skoczyłaby w ogień za swoimi pracownikami.
Czy można stać się autorytetem? Oczywiście - w końcu każdy, kto dziś jest na tym miejscu, zaczynał od zera. Bądźmy jednak szczerzy: każdy autorytet posiada pewne cechy osobowości i predyspozycje, które sprawiają, że zyskuje on uznanie innych. Nie ulega wątpliwością jednak, by warto nad sobą pracować tak, byśmy byli dobrymi współpracownikami, którzy mają szansę odnieść społeczny sukces.
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Newsletter
Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.