Burza mózgów

W niemal każdym biznesie ważne jest, by potrafić kreatywnie rozwiązywać problemy. Każdego dnia każdy z nas napotyka na różnego rodzaju wyzwania, komplikacje i problemy. Zdarzają się one nie tylko w życiu zawodowym, ale i w życiu prywatnym.

5 kwietnia 2019
zdjęcie - Burza mózgów

 Burza mózgów

W niemal każdym biznesie ważne jest, by potrafić kreatywnie rozwiązywać problemy. Każdego dnia każdy z nas napotyka na różnego rodzaju wyzwania, komplikacje i problemy. Zdarzają się one nie tylko w życiu zawodowym, ale i w życiu prywatnym. Jednak umiejętność ich twórczego rozwiązywania i radzenia sobie z różnymi problemami może okazać się najlepszym sposobem do tego, by nie tylko uporać się z kłopotami, ale również sporo zyskać.

Za każdym razem, gdy podchodzimy do rozwiązania jakichś komplikacji musimy zdecydować, w jaki sposób chcemy je rozwiązać. Od wybranej metody może zależeć nie tylko powodzenie samej próby rozwiązania problemów, ale również jej skuteczność czy skutki, jakie za sobą niesie. Dlatego też pracodawcy bardzo często wybierają i doceniają pracowników, którzy najlepiej radzą sobie z rozwiązywaniem różnych kłopotliwych sytuacji. Jeśli jednocześnie pracownicy potrafią okazać się skuteczni w pracy zespołowej, bez wątpienia uda się im odnieść sukces zawodowy.

Wśród najskuteczniejszych metod rozwiązywania problemów w zespole są tzw. metody heurystyczne, pozwalające na samodzielne odkrywanie odpowiedzi na zadawane pytania czy problemy. W tych metodach charakterystyczne jest wykorzystywanie własnej intuicji oraz praca w zespole. Jedną z najbardziej znanych i bardzo efektywnych przykładów tej metody jest zaś burza mózgów. Dzięki temu, że zastosowane zostaną takie metody zespół pracowników może wspólnie wykryć ewentualne błędy, znacznie zwiększyć efektywność swojej pracy, jak również bardziej zobiektywizować wyniki swojej pracy. Takie współdziałanie i współpraca w grupie okażą się zbawienne dla wszystkich pracowników grupy, ich menedżera, jak i całego przedsiębiorstwa. Jeśli zaś chodzi o sam wybór metody heurystycznej, najczęściej pada on na burzę mózgów, która wydaje się być jedną z prostszych, a przy tym niezwykle efektywnych metod.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy optymizmu można się nauczyć? Jak diagnozować swoje emocje i uczucia? Jak zdystansować się od emocji innych ludzi? Jak nieinwazyjnie wyrażać swoje emocje? To niektóre z zagadnień omawianych na szkoleniu na temat inteligencji emocjonalnej.

Mogą Cię również zainteresować: komunikacja interpersonalna warsztaty, zarządzanie stresem w organizacji.

Burza mózgów polega przede wszystkim na tym, by każdy uczestnik otworzył swój umysł i uruchomił swoja wyobraźnie w szukaniu najlepszego rozwiązania danej sytuacji. Podczas myślenia wszyscy pracownicy powinni podać możliwie jak najwięcej pomysłów i skojarzeń, by wspólnie inspirować się i znajdować najlepsze wyjścia z sytuacji. Jednocześnie, obowiązuje całkowity zakaz krytyki pomysłów i skojarzeń innych osób, gdyż mogłoby to jedynie ograniczać twórczość i pomysłowość, znacznie ograniczając możliwości, jakie niesie za sobą ta metoda. Przystępując do tej właśnie metody najczęściej powołuje się dwa zespoły pracowników, z których pierwszy powinien liczyć do kilkunastu osób. Ta liczna grupa powinna być odpowiedzialna za pomysły i propozycje, z których można wybrać najlepszą możliwość. Jednak sam wybór, ocena tych pomysłów i ewentualne odrzucenie tych mało skutecznych czy nietrafionych jest zadaniem zespołu oceniającego, najczęściej złożonego z około 3 osób, z których każda powinna być specjalistą w danej dziedzinie. Wówczas burza mózgów może okazać się być najbardziej skuteczną i efektywną metodą spośród wszystkich.

Metoda twórczego rozwiązywania problemów, do jakich należy burza mózgów powinna odbywać się w trzech etapach. Na początku należy przygotować się, możliwie jak najlepiej rozpoznając problem. Do etapu pomysłów powinni przejść jedynie najbardziej kreatywni, twórczy i dobrze przeszkoleni w tym zakresie pracownicy. W przeciwnym wypadku wypracowanie najlepszego rozwiązania może być trudne. Po przygotowaniu do burzy mózgów może odbyć się sesja pomysłowości. Jest to etap, w którym wszyscy członkowie zespołu składają swoje propozycje, pomysły i możliwości rozwiązania kłopotliwej sytuacji. Im więcej pomysłów i propozycji uda się zebrać, tym lepiej dla całego przedsięwzięcia. Każdy pomysł może zainspirować innych członków zespołu do wymyślenia jeszcze lepszej propozycji, zaś zespół oceniający będzie miał więcej możliwości wyboru. Po zakończeniu sesji pomysłowości przechodzi się do części oceniającej pomysły. Wówczas to zespół oceniający siada nad wszystkimi pomysłami poprzedniego zespołu, analizuje każdą z propozycji i stara się wybrać taką, która przyniesie najlepszy efekt i pozwoli na najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie problemu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.