Co to jest design thinking?

Design thinking to specyficzna metoda rozwiązywania problemów i wszelkich trudnych sytuacji. Polega ona na użyciu narzędzi, które wyzwalają kreatywność i twórczość. Jednak aby całkowicie móc zrozumieć na czym polega design thinking i jak się go stosuje – a może stosować go naprawdę wszędzie – warto przyjrzeć się poszczególnym etapom i częścią całego procesu.


  Design thinking to specyficzna metoda rozwiązywania problemów i wszelkich trudnych sytuacji. Polega ona na użyciu narzędzi, które wyzwalają kreatywność i twórczość.

  Jednak aby całkowicie móc zrozumieć na czym polega design thinking i jak się go stosuje - a może stosować go naprawdę wszędzie - warto przyjrzeć się poszczególnym etapom i częścią całego procesu.

  Design thinking dzieli się na pięć głównych części, bez których cały proces nie może się odbyć:

  1. Faza początkowa - na tym etapie tworzona jest grupa osób, która będzie rozwiązywać problem. Muszą to być jednostki, które są empatyczne i wyrozumiałe, dzięki czemu "wejdą" w skórę osoby, której problem najbardziej dotyczy lub która sama w firmie stwarza kłopotliwe sytuacje

  2. Definicja problemu - to część, w której należy jak najbardziej szczegółowo opisać problem. Warto użyć jednej z popularnych technik problem solvingu - na przykład 5W - co pomoże w dokładnej charakterystyce sytuacji i samego problemu.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Firma Gamma sp. j. zaprasza na szkolenie z Design Thinking. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową, gdzie uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez cykl Design Thinking. Dzięki temu, mogą oni od razu przećwiczyć  idee Design Thinking, co pozwala na szybsze  wdrożenie tej metodyki w praktykę zawodową. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników działu HR. Zobacz również: szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia dla menedżerów.

  3. Etap pomysłów - to część, w której chcemy zdobyć jak najwięcej rozwiązań naszego problemu. Możemy wykorzystać do tego celu burzę mózgów lub jej łagodniejszą wersję, która polega na przestrzeganiu kolejki wypowiedzi, co sprawdza się w trakcie pracy z problematycznymi jednostkami.

  4. Wizualizacja pomysłu - to prosty, lecz nieodzowny zabieg, który jest częścią design thinking. Polega on na zbudowaniu "prototypu" pomysłu, który będzie stosunkowo prosty i szybki do wykonania. Pamiętajmy, że na tym etapie nie są ważne szczegóły czy sama użytkowość przedmiotu ale zwykła wizualizacja i związane z nią uczucia. Następnie wybierany jest prototyp, który spełnia swoje funkcje i jest najbardziej praktyczny

  5. Testy - to oczywiście nieodłączna część wprowadzania w życie każdego rozwiązania. Podczas testów sprawdzane jest jak wybrany pomysł sprawdza się w praktyce - jeśli nie jest on wystarczający by rozwiązać nasz problem, stosuje się dalsze poszukiwania optymalnego, skutecznego i możliwie najbardziej wydajnego prototypu, który sprawdzi się w praktyce.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.