Design thinking to specyficzna metoda rozwiązywania problemów i wszelkich trudnych sytuacji. Polega ona na użyciu narzędzi, które wyzwalają kreatywność i twórczość.
Jednak aby całkowicie móc zrozumieć na czym polega design thinking i jak się go stosuje - a może stosować go naprawdę wszędzie - warto przyjrzeć się poszczególnym etapom i częścią całego procesu.
Design thinking dzieli się na pięć głównych części, bez których cały proces nie może się odbyć:
1. Faza początkowa - na tym etapie tworzona jest grupa osób, która będzie rozwiązywać problem. Muszą to być jednostki, które są empatyczne i wyrozumiałe, dzięki czemu "wejdą" w skórę osoby, której problem najbardziej dotyczy lub która sama w firmie stwarza kłopotliwe sytuacje
2. Definicja problemu - to część, w której należy jak najbardziej szczegółowo opisać problem. Warto użyć jednej z popularnych technik problem solvingu - na przykład 5W - co pomoże w dokładnej charakterystyce sytuacji i samego problemu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Firma Gamma sp. j. zaprasza na
szkolenie z Design Thinking. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową, gdzie uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez cykl Design Thinking. Dzięki temu, mogą oni od razu przećwiczyć idee Design Thinking, co pozwala na szybsze wdrożenie tej metodyki w praktykę zawodową. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników działu HR. Zobacz również:
szkolenie zarządzanie projektami,
szkolenia dla menedżerów.
3. Etap pomysłów - to część, w której chcemy zdobyć jak najwięcej rozwiązań naszego problemu. Możemy wykorzystać do tego celu burzę mózgów lub jej łagodniejszą wersję, która polega na przestrzeganiu kolejki wypowiedzi, co sprawdza się w trakcie pracy z problematycznymi jednostkami.
4. Wizualizacja pomysłu - to prosty, lecz nieodzowny zabieg, który jest częścią design thinking. Polega on na zbudowaniu "prototypu" pomysłu, który będzie stosunkowo prosty i szybki do wykonania. Pamiętajmy, że na tym etapie nie są ważne szczegóły czy sama użytkowość przedmiotu ale zwykła wizualizacja i związane z nią uczucia. Następnie wybierany jest prototyp, który spełnia swoje funkcje i jest najbardziej praktyczny
5. Testy - to oczywiście nieodłączna część wprowadzania w życie każdego rozwiązania. Podczas testów sprawdzane jest jak wybrany pomysł sprawdza się w praktyce - jeśli nie jest on wystarczający by rozwiązać nasz problem, stosuje się dalsze poszukiwania optymalnego, skutecznego i możliwie najbardziej wydajnego prototypu, który sprawdzi się w praktyce.