Co to jest grywalizacja?

Grywalizacja jest stosunkowo nowym zjawiskiem, które przede wszystkim wykorzystywane jest w marketingu i dziale HR. Grywalizacja jest to wykorzystanie różnych technik i mechanizmów, które znane są z popularnych gier: planszowych, komputerowych lub towarzyskich. Dzięki grywalizacji wykonujemy jakieś zadania w formie zabawy, swoistego rodzaju gry, która ma nas motywować do działania.

   

  Grywalizacja jest stosunkowo nowym zjawiskiem, które przede wszystkim wykorzystywane jest w marketingu i dziale HR. Grywalizacja jest to wykorzystanie różnych technik i mechanizmów, które znane są z popularnych gier: planszowych, komputerowych lub towarzyskich.

  Dzięki grywalizacji wykonujemy jakieś zadania w formie zabawy, swoistego rodzaju gry, która ma nas motywować do działania.

  Istotą grywalizacji jest "przeniesienie" pracownika do świata gry, dzięki czemu możemy wyzwolić w niem kreatywność i zaangażowanie. Często ona jest wykorzystywana w różnych procesach HR: od rekrutacji pracownika poprzez wykonywanie różnych ćwiczeń typu case study, po wdrażanie go do pracy poprzez zastąpienie tradycyjnych szkoleń aplikacją z testami i grami. Umożliwia to przede wszystkim znacznie szybszą i bardziej skuteczną naukę.

  Grywalizacja jest obecna także w wielu działaniach marketingowych. Przykładem mogą być wszelkie "kolekcje" w sklepach: zbieramy naklejki w celu zdobycia jakiejś maskotki albo innego gadżetu. W większości główną motywacją nie jest sama wartość nagrody (w końcu jest ona obiektywnie niska) a sam proces zbierania naklejek, które prowadzą do osiągnięcia nagrody.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Firmowe imprezy integracyjne są idealną okazją na nawiązanie relacji między pracownikami.  Impreza integracyjna,podczas której uczestnicy doświadczają atrakcyjnych w formie gier szkoleniowych, a następnie z pomocą trenera pozyskują wiedzę na temat zjawisk i procesów, które zaszły, może stać się solidnym fundamentem dalszych relacji służbowych.

  Poznaj nasze rozwiązania zaprojektowane w duchu team building :

  To popularny schemat wielu prostych gier komputerowe, które z pewnością każdy z nas zna: zbieramy coś, by następnie dostać coś w zamian.

  Grywalizacja może pełnić również funkcję motywacją. Ten proces można z łatwością zaadaptować na potrzeby każdego zespołu. Oczywiście, musimy uważać, by grywalizacja nie przemieniła się w zaciętą rywalizację, która może zniszczyć nawet najlepszą atmosferę w zespole.

  Grywalizacja wśród pracowników może polegać na zbieraniu drobnych nagród (a zwykle praktykuje się jedynie wyróżnienia) poprzez działanie szybsze lub skuteczniejsze.

  Jej elementy można wprowadzić w niemal każdym dziale. Musimy jednak pamiętać, że grywalizacja nie może polegać na dążeniu do wyników za wszelką cenę: ma to być rodzaj uatrakcyjnienia pracy, który będzie motywował pracowników, a nie przykra część pracy, która wpływa na cały zespół niekorzystnie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.