Co to jest kultura organizacyjna i jakie ma znaczenie dla firmy?

Sukces działalności przedsiębiorstwa zależy nie tylko od umiejętności kadry zarządzającej i posiadanych zasobów materiałowych i finansowych. Do osiągania dobrych rezultatów firmy przyczynia się wiele różnych czynników. Duże znaczenie ma także kultura organizacyjna firmy.

13 maja 2019
zdjęcie - Co to jest kultura organizacyjna i jakie ma znaczenie dla firmy?

 Co to jest kultura organizacyjna i jakie ma znaczenie dla firmy?

Sukces działalności przedsiębiorstwa zależy nie tylko od umiejętności kadry zarządzającej i posiadanych zasobów materiałowych i finansowych. Do osiągania dobrych rezultatów firmy przyczynia się wiele różnych czynników. Duże znaczenie ma także kultura organizacyjna firmy.

Podstawą funkcjonowania każdej firmy jest określenie uznawanych przez nią wartości. Mają one być podpowiedziami dla zatrudnionych pracowników, jak właściwie się zachowywać i myśleć. Ustalone wartości mogą głosić nie tylko wzajemny szacunek ale na przykład dbanie o profesjonalizm albo klientów. Istotne jest aby hasła były autentyczne i zarazem możliwe do zastosowania w codziennej pracy w firmie.

Co jest kultura firmy?

Odpowiadając na pytanie co to jest kultura organizacyjna można powiedzieć, iż jest to zespół świadomych i nieuświadomionych norm, które są oczekiwane i tolerowane wewnątrz organizacji. Wpływ na nią mają przede wszystkim właściciele organizacji i kadra zarządzająca a w szczególności preferowane przez nich wartości oraz ich wewnętrzne poczucie misji. Oczekiwania, sposób komunikowania się, oraz zasady funkcjonujące wewnątrz organizacji wpływają właśnie na tworzenie się kultury przedsiębiorstwa.

Jednym z narzędzi kształtowania kultury organizacyjnej jest styl zarządzania managerów oraz ich podejście do pracowników. We współczesnych organizacjach praca staje się coraz bardziej interdyscyplinarna, wymagająca nieustannego uczenia się i praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Ważnym elementem kształtującym kulturę organizacyjną jest spójność tego co się w danej chwili mówi i tego co się późniejszym czasie dzieje. Konsekwencja w zarządzaniu daje pracownikom nie tylko poczucie stabilizacji a także pewność tego co się może wydarzyć.
W kształtowaniu kultury organizacyjnej dużą rolę pełni również konstruktywna informacja zwrotna. Istotne jest, aby była ona przekazywana nie tylko od managerów do pracowników, ale również aby managerowie otrzymywali ją od swoich zespołów.

Rola szkoleń w kształtowaniu kultury organizacji

Kultura organizacyjna szkolenie jest właśnie jednym narzędzi jej kształtowania w przedsiębiorstwie. Celem takiego szkolenia jest wskazanie znaczenia kultury organizacyjnej, tożsamości kulturowej organizacji w budowaniu pozycji rynkowej firmy a także doskonalenie skuteczności działania. Podczas szkolenia w tym zakresie uczestnicy poznają istotę pojęcia kultury organizacyjnej oraz będą mieli możliwość odniesienia tej definicji do kultury przedsiębiorstwa w którym pracują. W trakcie zajęć omówione będą także źródła pochodzenia kultury organizacyjnej oraz elementy, które kształtują kulturę organizacji oraz jej znaczenie.

Po zaprezentowaniu charakterystyki kultury organizacji omówione zostają koncepcje i profile kulturowe wybranych firm oraz przesłanki przeprowadzenia zmiany. Zmiana kultury organizacyjnej jest najbardziej prawdopodobna w sytuacji gdy trwa lub powstaje dramatyczny kryzys. Przykładami takich sytuacji mogą być zaskakujące niepowodzenia finansowe, utrata głównego klienta lub radykalny przełom technologiczny u konkurencji. Inna przesłanką jest zmiana przywództwa. Bardzo często nowe władze proponują alternatywny zbiór podstawowych wartości, które są zazwyczaj niezbędne do dokonania zmiany kultury.

Nowemu przywódcy pochodzącemu spoza organizacji, łatwiej jest wprowadzić nowe wartości kulturowe. Zapewne łatwiej o zmianę w młodej i niewielkiej organizacji. Im szerzej rozpowszechniona jest kultura i im większa akceptacja jej wartości wśród załogi, tym trudniej wprowadzić zmiany. Zmiana kulturowa jest procesem długotrwałym i nie da się jej ukształtować z dnia na dzień. W celu zrozumienia zagadnienia na szkoleniu przeprowadzana jest analiza przykładów i studiów przypadku.

Kultura organizacyjna szkolenia polecane są przede wszystkim dla menedżerów wyższego i średniego szczebla każdej organizacji.
Po ukończeniu szkolenia uczestnicy zapewne będą umieć ocenić znaczenie kultury organizacyjnej w firmie oraz wiedzieć jak zmienić kulturę organizacji.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.