Co to jest pokolenie X, Y i Z

W ostatnich czasach bardzo modne stało się określanie osób urodzonych w konkretnych latach pokoleniem X, Y lub Z. W wielu opracowaniach, czy to naukowych, czy w artykułach psychologicznych zamieszczonych na różnych portalach czy w prasie znaleźć można informacje i wskazówki jak zarządzać zespołem, w skład którego wchodzą osoby z poszczególnych grup wiekowych. 

 
W ostatnich czasach bardzo modne stało się określanie osób urodzonych w konkretnych latach pokoleniem X, Y lub Z. W wielu opracowaniach, czy to naukowych, czy w artykułach psychologicznych zamieszczonych na różnych portalach czy w prasie znaleźć można informacje i wskazówki jak zarządzać zespołem, w skład którego wchodzą osoby z poszczególnych grup wiekowych.
 
Niby ładnie jest tam napisane, że osoby z pokolenia X to osoby, które wolą kontakty osobiste, a ważne informacje spisują na papier, pokolenie Y jest wygodne i oczekuje elastycznego podejścia co do godzin i miejsca pracy, a pokolenie Z to z kolei działa szybko, ale analizuje bardzo powierzchownie.
 
Tylko co to wszystko oznacza i co wnosi do sposobu zarządzania zespołem. I przede wszystkim co to jest pokolenie X, Y i Z? Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy w czasie cofnąć się do końca II Wojny Światowej. Tak to już w naturze jest, że po wielkich katastrofach różne gatunki próbują odbudować swoją populację.
 
To samo dotyczy ludzi. Zatem w kolejnych latach po zakończeniu wojny dało się zauważyć nagły przyrost urodzeń. Osoby urodzone właśnie w tym powojennym wyżu demograficznym przez część socjologów nazywane są pokoleniem baby boomersów. Z kolei ich dzieci, a zatem osoby urodzone w latach 1965-1979, tworzą owo magiczne pokolenie X. Kolejne roczniki, czyli osoby urodzone w latach 1980-1989 to pokolenie Y a urodzeni po 1990 to pokolenie Z.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zarządzanie pokoleniem y – czyli jak rozmawiać z dwudziestoparolatkiem aby czuł się zmotywowany do pracy? Posiadanie w jednym zespole przedstawicieli różnych pokoleń jest wyzwaniem dla współczesnych menagerów i liderów. Szkolenie z zarządzania multigeneracyjnego pozwala bliżej przyjrzeć pokoleniom aktywnym na rynku pracy oraz dobrać odpowiedni model zarządzania do każdego z nich.


Mogą Cię również zainteresować: szkolenie z zarządzania projektami, warsztaty z komunikacji.

Warto tu zaznaczyć, że granice roczników są nieco płynne, to do którego pokolenia daną osobę można zaliczyć definiuje także sposób jej wychowania, czy nastawienia do pracy. A co z millenialsami zapewne myślicie. Pojęcie to jest nieco szersze niż pokolenie, bowiem do milleniasów zalicza się zarówno część pokolenia Y jak i Z.
 
No dobrze, ale co to w zasadzie daje osobom zajmującym się zarządzaniem kadrami? Okazuje się, że osoby, które dorastały i uczyły się w konkretnych latach przejawiają konkretne predyspozycje, kompetencje miękkie, czy cechy osobowości. Wiedząc kto reprezentuje które pokolenie można tak próbować dobrać zespoły, żeby się wzajemnie uzupełniały.

Menadżerowie zaś mają podpowiedź jakie motywatory zastosować wobec poszczególnych osób. Sprawa jest nieco skomplikowana, jednak dogłębne poznanie charakterystyki poszczególnych pokoleń znacznie ułatwi sprawę.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.