Czy można zarządzać własnym stresem?

Stres to specyficzna reakcja organizmu, stanowiąca de facto pozostałość po naszych przodkach. W sytuacji nagłego zagrożenia, natychmiastowa mobilizacja pozwoliła ocalić niejedno życie. Problem w tym, że we współczesnym świecie realnego niebezpieczeństwa jest zdecydowanie mniej, ale trwa ono znacznie dłużej. Niestety ludzie ciało reaguje dokładnie tak samo, jak tysiące lat temu. Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu ma katastrofalny wpływ na organizm. Właśnie dlatego to, jak zarządzać własnym stresem stało się tak często poruszanym tematem, a naukowcy i psychologowie zachodzą w głowę, jak uwolnić nas od tego brzemienia.

11 lipca 2018
zdjęcie - Czy można zarządzać własnym stresem?
 
Stres to specyficzna reakcja organizmu, stanowiąca de facto pozostałość po naszych przodkach. W sytuacji nagłego zagrożenia, natychmiastowa mobilizacja pozwoliła ocalić niejedno życie. Problem w tym, że we współczesnym świecie realnego niebezpieczeństwa jest zdecydowanie mniej, ale trwa ono znacznie dłużej. Niestety ludzie ciało reaguje dokładnie tak samo, jak tysiące lat temu.

Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu ma katastrofalny wpływ na organizm. Właśnie dlatego to, jak zarządzać własnym stresem stało się tak często poruszanym tematem, a naukowcy i psychologowie zachodzą w głowę, jak uwolnić nas od tego brzemienia.
 
Dwie podstawowe szkoły radzenia sobie z tego typu emocjami bazują na skupieniu swojej uwagi na czymś innym - w sposób fizyczny lub mentalny. To pierwsze rozwiązanie przychodzi nam z większą łatwością.

Drobny, angażujący rytuał, liczenie oddechów czy skupienie się na własnych krokach pozwala skutecznie oderwać myśli od stresogennej sytuacji. Opcja dla bardziej zaawansowanych i zdeterminowanych obejmuje natomiast zrobienie sobie listy przyjemnych wspomnień bądź wyobrażeń, którą będziemy przywoływać, by ostudzić nerwy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Co trzeba zrobić żeby bardziej wierzyć w swoje siły i kompetencje? Jak pozbyć się tremy? Jak być bardziej kreatywnym i innowacyjnym? Jak być wielozadaniowym? Zapraszamy do naszego działu szkoleń z efektywności osobistej np: szkolenie zarządzanie stresem, szkolenie komunikacja interpersonalna, szkolenie asertywność. Zapraszamy serdecznie do działu szkolenia sprzedażowe

Dobrym sposobem na zapanowanie nad emocjami jest wyrobienie sobie racjonalnego i zdystansowanego podejścia do niepokojącej sytuacji. Gdy czujesz, że Twój poziom stresu rośnie, zdiagnozuj zagrożenie - nazwanie go po imieniu to pierwszy krok do oswojenia lęku. Następnie odpowiedzi sobie na pytanie - co tak naprawdę się stanie, jeżeli sprawy nie pójdą po swojej myśli? Jakie są konsekwencje i jak możesz im zaradzić. Jeżeli czeka Cię trudne zadanie, oszacuj skutki ewentualnego niepowodzenia - czy będzie to reprymenda przełożonego, fiasko projektu, straty finansowe? Przeanalizuj każdy scenariusz i opracuj dla siebie „program ratunkowy”.

Świadomość jego posiadania pozwoli Ci nabrać zdrowego dystansu do stresującego wyzwania bądź wydarzenia.
 
Kluczowym elementem odpowiedzi na pytanie, czy można zarządzać własnym stresem, jest kwestia uświadomienia sobie tego, w jak ogromnym stopniu jest to genetycznie zakodowana reakcja organizmu na zagrożenie. W takich chwilach nie pozwól swojemu ciału na odruchowe przejęcie kontroli nad umysłem - to logika musi być górą!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.