Czy odejście pracownika źle świadczy o szefie firmy?

Zmieniająca się sytuacja na rynku pracy sprawia, że dobry i solidny pracownik z doświadczeniem jest prawdziwym skarbem dla większości pracodawców. Jednak czasem się zdarza, że trudne relacje między podwładnym, a przełożonym są główną przyczyną odejścia dobrego pracownika z firmy.

15 maja 2019
zdjęcie - Czy odejście pracownika źle świadczy o szefie firmy?

 Czy odejście pracownika, źle świadczy o szefie firmy?

Zmieniająca się sytuacja na rynku pracy sprawia, że dobry i solidny pracownik z doświadczeniem jest prawdziwym skarbem dla większości pracodawców. Jednak czasem się zdarza, że trudne relacje między podwładnym, a przełożonym są główną przyczyną odejścia dobrego pracownika z firmy. Jak odejście pracownika wpływa na dalsze funkcjonowanie firmy?

Czasem ogromnym zaskoczeniem dla szefa jest fakt, że dobry pracownik odchodzi z jego firmy. Czy odejście pracownika źle świadczy o szefie i jego firmie? Jakie czynniki wpływają na to, ze coraz więcej pracowników zmienia dotychczasowe miejsce pracy?

Obecnie na rynku retencja kadr ma istotne znaczenie, a utrzymanie najlepszych pracowników w firmie jest  jednym z  wyzwań stojących przed pracodawcami.
We współczesnych czasach odejście pracownika z firmy jest ogromną stratą, gdyż koszty związane z zastąpieniem go nowym nie należą do małych. Zatem warto podjąć wszelkie działania zmierzające do zatrzymania pracowników. Aby były one w pełni skuteczne, warto poznać wszelkie czynniki wpływające na podejmowanie decyzji o odejściu pracownika.

Na czym polega retencja pracownikówwskaźnik retencji pracowników

Retencja kadr to nic innego jak zdolność przedsiębiorstwa do zatrzymania w nim dobrych oraz doświadczonych pracowników z długoletnim stażem. Jeżeli retencja pracowników jest wysoka, to wówczas więcej osób zostaje na dłużej w danej firmie.
Retencja pracowników jest mierzona przede wszystkim w tych zakładach pracy, które są świadome tego, że odejście pracownika źle wpływa na poprawne prosperowanie firmy i jest związane z dużymi kosztami.

Jeśli retencja pracowników jest dostatecznie kontrolowana, wówczas właściciel firmy jest dobrze zorientowany jaka ilość pracowników wiąże z jego firmą swą przyszłość. Mierzony po okresie próbnym wskaźnik retencji pracownikówinformuje pracodawcę o sukcesie czy też porażce rekrutacji. Jeżeli wskaźnik retencji pracownikówjest wysoki to oznacza to, że do firmy zrekrutowano odpowiednie osoby. Natomiast jeżeli wskaźnik retencji pracownikówspada to wówczas jest on alarmem, że w firmie dzieje się coś niedobrego i należy temu skutecznie przeciwdziałać.

Dobry pracownik odchodzi - co zrobić, aby nie przeszedł do konkurencji?

Największy wpływ na to, że doświadczony pracownik przechodzi do konkurencji ma nieatrakcyjne wynagrodzenie. Otóż każdy z nas chce zarabiać tyle, aby móc bez jakichkolwiek problemów finansowych w pełni zaspakajać swoje podstawowe potrzeby. Niemniej przy traktowaniu zarobków jako najważniejszego czynnika kształtującego strategię retencji warto zachować ostrożność, bowiem nie jest to jedyny czynnik wpływający na to, że pracownicy coraz częściej zmieniają pracę.

Rozpoczęcie poszukiwań nowego zatrudnienia jest często spowodowane zbyt mocnym przeciążeniem obowiązkami w pracy. Kolejnym powodem, którzy pracownicy wymieniają jako przyczynę odejścia z dotychczasowej pracy jest niepoprawna, często trudna relacja z szefem i współpracownikami. Brak owocnej współpracy oraz nieporozumienia na linii podwładny – przełożony sprawiają, że pracownicy przechodzą do konkurencji. Zbyt częsta rotacja pracowników może wpłynąć negatywnie na opinię firmy oraz na pracodawcę.

Dla licznej rzeszy pracowników istotne jest również zaufanie do działań oraz decyzji podejmowanych przez kadrę zarządzającą. Pracownicy często podkreślają, że ważne dla nich jest także bezpieczeństwo zatrudnienia oraz długość dojazdu do pracy.
W ostatnim czasie, w dobie pośpiechu i ogromnego stresu niezwykle ważny dla pracowników jest spokój i miła atmosfera w pracy oraz możliwość rozwoju zawodowego.

Odejście pracownika - jaki ma wpływ na firmę?

Od pewnego czasu retencja pracowników jest tematem na czasie, gdyż na rynku pracy zaczyna brakować wykształconych oraz doświadczonych pracowników. Liczba informatyków, programistów, inżynierów, a nawet wykwalifikowanych robotników jest znacznie mniejsza od liczby czekających na nich etatów. W związku z tym coraz mocniej rozkręca się karuzela podkupywania pracowników z innych organizacji.

Jak powszechnie wiadomo sukces każdej firmy, w dużym stopniu zależy od osób w niej pracujących, Doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy mają ogromne znaczenie wpływające na rozwój firmy.
Tymczasem coraz większa ilość niezadowolonych, zmęczonych i sfrustrowanych pracowników decyduje się na odejście z firmy, do której to każdego dnia przychodzą z niechęcią oraz obawą przed szefem.

Warto zaznaczyć, że retencja jest dla każdej firmy zarówno produkcyjnej jak i usługowej jest bardzo niekomfortowa oraz kosztowna. Poszczególne procesy rekrutacyjne i wydatki związane z wdrożeniem nowego pracownika do pracy przewyższają od trzech do pięciu razy koszty związane z zatrzymaniem dotychczasowego.
Zaistniała sytuacja na rynku pracy sprawiła, że coraz więcj firm próbuje przeciwdziałać odejściu z pracy kluczowych osób. Zdolność do zatrzymania najlepszych oraz wartościowych pracowników pozwala bowiem na utrzymanie na rynku znacznej przewagi konkurencyjnej.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.