Czy pracodawca ma obowiązek organizować szkolenia pracownicze?

Wiele nowoczesnych przedsiębiorstw kładzie szczególny nacisk na stały rozwój pracowników. Nie wystarczają już wstępne szkolenia, które są podstawą do wykonywania obowiązków – coraz częściej organizowane są bardziej specjalistyczne kursy branżowe oraz kompleksowe szkolenia dotyczące rozwoju umiejętności miękkich.

zdjęcie - (the_title())


Czy pracodawca ma obowiązek organizować szkolenia pracownicze?

Wiele nowoczesnych przedsiębiorstw kładzie szczególny nacisk na stały rozwój pracowników. Nie wystarczają już wstępne szkolenia, które są podstawą do wykonywania obowiązków - coraz częściej organizowane są bardziej specjalistyczne kursy branżowe oraz kompleksowe szkolenia dotyczące rozwoju umiejętności miękkich. Czy jednak pracodawca ma obowiązek organizować szkolenia pracownicze?

Obowiązki pracodawców

Jedyny szkoleniem, do którego przeprowadzenia pracodawca jest zobowiązany prawnie, to szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia te odbywają się przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków, jak i okresowo.

Pracownik uczy się na nich w jaki sposób wykonywać obowiązki tak, by nie zagrażać życiu i zdrowiu swojemu oraz innych pracowników. Kursy BHP organizowane mogą być zarówno przez zatrudnionego w firmie specjalistę, jak i poprzez pracowników oddzielnych instytucji.

Jeśli chodzi o tego typu szkolenia Wrocław oferuje dostęp do wielu przedsiębiorstw o charakterze edukacyjnym, które prowadzą kursy BHP dla pracowników zatrudnianych na różnych stanowiskach. W małych firmach szkoleniami z zakresu BHP może zajmować się sam właściciel, który zna specyfikę pracy oraz najlepiej rozumie zagrożenia, na jakie narażony jest pracownik.

Szkolenia branżowe

Pracodawca nie ma obowiązku prowadzenia branżowych szkoleń pracowniczych, które mają na celu podnoszenie kwalifikacji i kompetencji. Doświadczeni menedżerowi zdają sobie jednak sprawę, że regularne doszkalanie pracowników to konieczność, która pozwala na rozwój przedsiębiorstwa.

Wykwalifikowany zespół, który stale podnosi swoje kompetencje, to najbardziej wartościowa część zasobów każdej firmy. Jeśli chodzi oszkolenia sprzedażowe Wrocław pozwala na zorganizowanie różnego rodzaju kursów (w zależności od branży czy doświadczenia uczestników), które podnoszą kompetencje miękkie, umiejętności komunikacyjne czy zdolności negocjacyjne.

I choć nie są one obowiązkiem pracodawcy, z pewnością są koniecznością, dzięki której przedsiębiorstwo może funkcjonować na wymaganym poziomie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.