Coraz częściej nowocześni przedsiębiorcy korzystają z nowości jakie przynosi nam rynek i gospodarka. Rozwój firm, zwłaszcza konkurencji zmusza nas do większych wyzwań i powiększeń obszarów naszych działań. Idealnym rozwiązaniem jest założenie własnego zespołu wirtualnego. Wówczas możemy współpracować z wieloma osobami w różnych stronach kraju, jak i świata. Działania naszej firmy poszerzają się, docierając do większej grupy odbiorców, klientów. Jednak najważniejszym elementem jest odpowiednie zarządzanie takim zespołem. Dlatego warto zastanowić się czy wirtualny zespół w naszej firmie jest konieczny. Konieczne jest odpowiednie przeanalizowanie zalet, jak i wad.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Rozwój nowoczesnych technologii spowodował że współcześni menadżerowie i liderzy stanęli przed nowym wyzwaniem, jakim jest kierowanie zespołami rozproszonymi. Jak sprawnie kierować pracą osób które pracują w jednym zespole a fizycznie znajdują się gdzie indziej?
Mogą Cię zainteresować:
talenty Gallupa,
szkolenie dla brygadzistów,
szkolenia otwarte Warszawa.
Praca wraz z zespołem wirtualnym ma wiele zalet, które przynoszą korzyści firmie. Jedną z nich jest redukcja kosztów, która dla wielu osób, przedsiębiorstw jest ważna. Wiąże się to z m. in. obniżeniem kosztów podróży, wynajmowanych hoteli, a także innych związanych z tym usług. Zaoszczędzone pieniądze mogą zostać przeznaczone na realizację innych projektów, zadań z różnymi kontrahentami. W ten oto sposób dodatkowo oszczędzamy czas. Kolejną ciekawą zaletą jest także elastyczne rozbudowa zespołu pod względem nowych doświadczeń i napływających zadań. Naszej firmie dostarczamy nowych ludzi z różnymi doświadczenia, oraz kreatywnością. Umożliwia nam to podejmowanie różnorodnych projektów z możliwością wykonywania ich przez dane osoby.
Jednak z drugiej strony konieczne jest wzięcie pod uwagę jakie wyzwania wiążą się z prowadzeniem zespołu rozproszonego. Ważne jest stworzenie dobrej organizacji pracowników, wprowadzenie zasad, które będą odpowiadać każdej osobie. Zaliczyć należy także odpowiednią i sprawna komunikację, synchronizację pracy wszystkich członków, ich kierowanie, rozliczanie, a przede wszystkim motywowanie. Kolejnym problemem mogą być ludzie z różnych stron świata, z różnymi kulturami, zwyczajami, oraz strefami czasowymi. Do mniejszych trudności zaliczyć należy również: problem z podejmowanie zespołowych decyzji, rozwiązywanie wewnętrznych konfliktów, oraz wyrażanie indywidualnych poglądów pracowników.