Czym jest kultura scrum?
Dzisiaj coraz częściej słyszy się pojęcie Scrum. Ktoś prowadził w firmie Scrum albo wręcz przeciwnie ktoś postanowił tego rozwiązania nie wprowadzać...Do czego w zasadzie odnosi się to Scrum i co to tak naprawdę jest? Otóż odpowiedź na to pytanie wymaga nieco więcej miejsca...
Scrum i agile - najważniejsze kwestie
Przede wszystkim bowiem trzeba tutaj zasadniczo powiedzieć najpierw co nieco o agile, czyli o zwinnym zarządzaniu. O ile bowiem agile uważane jest za swego rodzaju ideologię, to scrum stanowi jedno z narzędzi, które pozwala zastosować tę ideologię w praktyce. Mówiąc zatem o idei i kulturze scrum mówimy także w zasadzie od razu o agile. Czym są zatem zasady agile i jak one się przedstawiają?
Tutaj należy nawiązać do słynnego manifestu agile. Jakie są jego założenia? Przede wszystkim spotkamy się tam z informacją, że ludzie i interakcje są zasadniczo ważniejsze od procesów i narzędzi. Ponadto zwolennicy zarządzania zgodnie z ideologią agile uważają także, że działające oprogramowanie jest ważniejsze niż obszerna dokumentacja.
Oprócz tego współpraca z klientem jest ważniejsza niż formalne ustalenia, a co więcej - reagowanie na zmiany ma większe znaczenie niż sztywne podążanie za planem. Generalnie rzecz ujmując w tych zasadach także zawiera się pełna kultura Scrum. Warto jeszcze dodać, że Agile a wraz z nim scrum generalnie należą dzisiaj do jednych z najbardziej popularnych sposobów zarządzania projektami.
Agile project management szkolenie - najlepsza forma nauki
Pytanie jednak pojawia się, w jaki sposób w zasadzie nauczyć się takiego zarządzania typu agile? Otóż zdecydowanie najlepsze w tym celu są przeróżne szkolenia biznesowe jak project management szkolenia z zakresu metodyki agile oraz szkolenia scrum poszerzające wiedzę ze zwinnych metod kierowania projektami.
Trzeba jednakże mieć na uwadze to, aby wybrać naprawdę dobrą firmę organizującą szkolenia Dzisiaj bowiem niestety różnie to wygląda, ponieważ szkolenie w zasadzie może organizować każdy i nie jest to w żaden sposób absolutnie weryfikowane. Podsumowując - warto inwestować w dobrej jakości szkolenia.