Do czego służy biznes plan?

Często się zdarza, że początkujący biznesmeni nie zdają sobie sprawy z tego, że posiadanie odpowiednio skonstruowanego biznesplanu może zapewnić duży sukces firmy. Zatem czym jest właściwy biznes plan oraz do czego służy?

zdjęcie - (the_title())

 
Do czego służy biznes plan?

Często się zdarza, że początkujący biznesmeni nie zdają sobie sprawy z tego, że posiadanie odpowiednio skonstruowanego biznesplanu może zapewnić duży sukces firmy. Zatem czym jest właściwy biznes plan oraz do czego służy?

Wielu przedsiębiorców po biznes plan sięga dopiero wtedy, gdy stara się o dofinansowanie w charakterze kredytu czy też dotacji. Niemniej wówczas może się okazać, że jest już za późno. Zbyt mała ilość czasu eliminuje możliwość stworzenia odpowiedniego biznesplanu, co może skutkować utratą szansy na pozyskanie środków finansowych na rozwój firmy.

Biznes plan – na czym polega?

Plan biznesowy jest specyficznym narzędziem najczęściej wykorzystywanym podczas oceny opłacalności poszczególnych przedsięwzięć gospodarczych. Powinien on zawsze zawierać kompleksowy spis priorytetowych zadań, które to stawia się przed danym przedsiębiorstwem oraz przed jego właścicielem.
Poprawnie sporządzony plan biznesowy powinien udowadniać, że poszczególne działania zapewnią poprawną płynność finansową w firmie oraz, że przyniesie on zysk wystarczający na pokrycie wszelkich wydatków związanych z prawidłowym funkcjonowaniem firmy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

Istotne elementy biznesplanu

Wyróżnia się szereg istotnych elementów planów biznesowych. Wśród wielu z nich można wymienić:

  • ogólny plan wykonawczy – obejmuje on maksymalnie dwie strony, na których to właściciel danej firmy przedstawia meritum całego przedsięwzięcia. W planie wykonawczym zawarte są zawsze tylko najważniejsze punkty
  • informacja o firmie – czyli krótki, zwięzły oraz rzeczowy opis danego przedsięwzięcia, praw własności firmy oraz jej historia
  • usługi lub produkty – w biznes planie musi znajdować się ich opis oraz wykazanie, czym poszczególne produkty i usługi wyróżniają się w stosunku do usług i produktów znajdujących się u konkurencji
  • analiza rynku – jest to opis typowego klienta firmy oraz wielkości rynku ze szczegółowym uwzględnieniem jego przyszłego rozwoju. Ten istotny punkt planu biznesowego powinien również zawierać informację o obszarach działań konkurencji
  • strategia oraz wdrażanie – w tym miejscu opisywane są działania jakie zamierza właściciel firmy podjąć w celu efektywnego wdrożenia oraz znacznego zwiększenia sprzedaży swoich produktów i usług. Ponadto przedstawia sposób wprowadzenia w życie biznes planu.
  • opis zarządu – ten istotny punkt planu biznesowego przedstawia zarząd firmy. Jest tutaj również przedstawiane doświadczenie firmy oraz jej poszczególne osiągnięcia
  • plan finansowy – jest to ogólny szacunek finansowy obejmujący sprzedaż, przepływ gotówki oraz zyski firmy

Biznes plan – jakie jest jego przeznaczenie?

Plan biznesowy może być sporządzony zarówno na potrzeby wewnętrzne jak i zewnętrzne firmy. Może on być przeznaczony do różnych celów takich jak:

  • potrzeby wewnętrzne firmy – postępowanie zgodne z biznesplanem zapewnia nie tylko doskonałą organizację pracy lecz także zwiększa szansę na odniesienie sukcesu. Co więcej jest to sprawdzony sposób na informowanie partnerów biznesowych o postępach w przedsiębiorstwie, które to powinny zawsze następować zgodnie z biznesplanem. Dzięki temu jest zapewniony gwarantowany zysk, równoległy do rozwoju firmy. Podczas tworzenia planu biznesowego na potrzeby wewnętrzne firmy warto skupić się bardziej na operacjach, a nie na finansach firmy.
  • potrzeby zewnętrzne firmy – poszczególne plany biznesowe często są sporządzane jako załącznik do wniosku o uzyskanie kredytu lub dotacji. Służy on wówczas do wykazania rentowności danej firmy. W tym przypadku warto w znacznej mierze skupić się na finansach, natomiast mniej na operacjach.

W przypadku starania się o kredyt bank na podstawie sporządzonego biznesplanu sprawdza, czy płynność finansowa firmy będzie wystarczająca na pokrycie rat zaciągniętego zobowiązania. Z kolei inwestorzy zwracają szczególną uwagę na nisze rynkowe, obowiązujące trendy, natomiast w mniejszym stopniu na kreatywność zaplanowanego przedsięwzięcia.

W celu efektywnego zarządzania biznes plan powinien być sporządzany zarówno w tworzących się jednostkach organizacyjnych jak i w funkcjonujących od pewnego czasu przedsiębiorstwach. Dobrze sporządzony plan biznesowy stanowi ważną mapę przedsięwzięcia, która to nawet po zrealizowaniu zadania nie jest bezużyteczna. Do biznesplanu można powrócić w przyszłości, planując kolejne przedsięwzięcia biznesowe.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.