Efektywne zarządzanie czasem – metoda ALPEN

Umiejętne zarządzanie czasem jest kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach. W końcu w swoim życiu obowiązków mamy mnóstwo: połączenie hobby, życia towarzyskiego, nauki, pracy i obowiązków domowych często może graniczyć z cudem. Zostało jednak opracowanych wiele metod, które ułatwiają zarządzanie czasem. Do jednej z najskuteczniejszych należy metoda ALPEN. Swoją nazwę metoda wzięła od akronimu, który oznacza poszczególne etapy zarządzania czasem.


  Umiejętne zarządzanie czasem jest kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach. W końcu w swoim życiu obowiązków mamy mnóstwo: połączenie hobby, życia towarzyskiego, nauki, pracy i obowiązków domowych często może graniczyć z cudem. Zostało jednak opracowanych wiele metod, które ułatwiają zarządzanie czasem.

  Do jednej z najskuteczniejszych należy metoda ALPEN. Swoją nazwę metoda wzięła od akronimu, który oznacza poszczególne etapy zarządzania czasem.

  Metoda ALPEN jest przede wszystkim narzędziem, które pozwala nam na zaplanowanie naszego dnia. Składa się z pięciu części:

  1. Zadania. Pierwszy etap polega na spisaniu wszystkich zadań, które musimy wykonać w ciągu dnia (lub tygodnia a nawet miesiąca - metodą ALPEN możemy określać także cele długoterminowe). Należy uwzględnić wszystkie czynności, zadania niedokończone z dnia poprzedniego, spotkania i terminy.

  2. Szacowanie długości. Do każdego zadania powinniśmy przyporządkować przewidywany czas trwania.

  3. Przerwy. W każdym dniu musimy zaplanować przerwy, które pozwolą na odetchnięcie od obowiązków. Ale to nie tylko czas na zregenerowanie sił - w ciągu dnia mogą wydarzyć się rzeczy niezaplanowane, warto więc posiadać pewien bufor, który zabezpieczy nas przed opóźnieniami.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Wybierz nasze szkolenia.

  Dowiesz się m.in. jak budować zespół, jak wzmocnić motywację w sobie i organizacji, jak utrzymać najlepszych pracowników w firmie, jak skutecznie zarządzać projektami wg PMI.

  4. Określanie priorytetów. Każdemu zadaniu musimy przyporządkować określoną wagę. Możemy wykorzystać do tego matrycę Eisenhowera, która pomoże w uporządkowaniu naszych zadań.

  5. Kontrolowanie. Codziennie powinniśmy sprawdzać naszą listę, wykreślać z niej zadania wykonane, aktualizować i przenosić te, które muszą zostać dokończone w najbliższym czasie.

  Metoda ALPEN określana jest jako jedna z najskuteczniejszych metod zarządzania czasem. Niestety, nie sprawdzi się ona u każdego: wymaga poświęcenia czasu na zaplanowanie całego dnia, jednak pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu w trakcie wykonywania obowiązków.

  Wielką zaletą metody ALPEN jest to, że można ją łączyć z innymi technikami: świetnie sprawdzi się Pomodoro, matryca Eisenhowera czy metoda ABC do dopracowywania metody ALPEN.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.