Empowerment – co to jest?

Empowerment stał się popularną koncepcją zarządzania, która swoje odniesienie znajduje choćby w słynnych turkusowych przedsiębiorstwach. Empowerment polega na zaangażowaniu pracowników w podejmowanie decyzji. Umacnia to ich samozadowolenie, wpływa na poczucie odpowiedzialności, przede wszystkim jednak pracownicy stają się bardziej zaangażowani w całe życie przedsiębiorstwa a relacja między nimi i firmą znacząco się pogłębia.


  Empowerment stał się popularną koncepcją zarządzania, która swoje odniesienie znajduje choćby w słynnych turkusowych przedsiębiorstwach. Empowerment polega na zaangażowaniu pracowników w podejmowanie decyzji.

  Umacnia to ich samozadowolenie, wpływa na poczucie odpowiedzialności, przede wszystkim jednak pracownicy stają się bardziej zaangażowani w całe życie przedsiębiorstwa a relacja między nimi i firmą znacząco się pogłębia.

  Empowerment sprawdza się przede wszystkich w firmach, w których panuje bardzo luźny, liberalny stosunek do zarządzania zasobami ludzkimi. To system, który przyjmowany jest często w firmach rodzinnych lub takich, które są konsekwencją hobby grupy przyjaciół, którzy postanowili swoje pasje przerodzić w biznes.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Co to jest sprzedaż narracyjna? Jak finalizować sprzedaż? Jakie są zaawansowane techniki sprzedaży B2B? Jak po porażce wrócić do pełnej efektywności? Jak komunikować się z trudnym klientem?

  Gamma – firma szkoleniowa roku.

  Rzadko kiedy empowerment jest wprowadzany do firm - raczej powstaje on naturalnie, już od zatrudnienia pierwszych pracowników.

  Korzyścią z wprowadzenia tego modelu zarządzania do przedsiębiorstwa jest nawiązanie bardzo silnych relacji między przedsiębiorstwem a samymi pracownikami. Oznacza to, że osoby, które są dobrze poinformowane na temat stanu i panującej w firmie sytuacji oraz na tej podstawie mogą sami podejmować różne decyzje są zdecydowanie bardziej przywiązani do firmy.

  W tego typu przedsiębiorstwach rotacja niemal nie istnieje: każdy z pracowników posiada władzę oraz czerpie wymierne korzyści z sukcesów firmy. To sprawia, że zaangażowanie pracowników znacząco wzrasta.

  Niestety, nie w każdej firmie empowerment się sprawdza. To, czy model ten odniesie sukces, zależy przede wszystkim od charakteru, cech i poczucia obowiązku. Sprawdza się wśród grup indywidualistów i profesjonalistów, osób, które do pracy przychodzą by pokonywać kolejne przeszkody, a nie w celu "odbębnienia" ośmiu godzin.

  Często każdy z pracowników działa tak, jakby był osobnym przedsiębiorcą: a przecież nie każdy nadaje się do pełnienia tej funkcji, nie każdy również pragnie tak dużej odpowiedzialności, która może wpływać na kondycję całej firmy i zarobki wszystkich pracowników.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.