Empowerment – nowoczesny sposób zarządzania

Empowerment to nowatorski model zarządzania, który posiada tylu samo zwolenników, co przeciwników. Nic dziwnego – z pewnością empowerment nie jest dla każdego. Jest to styl zarządzania, który wymusza na pracownikach kreatywność, decyzyjność i odpowiedzialność. Najprościej mówiąc w firmie, które realizuje proces zarządzania poprzez wykorzystanie empowermentu, pracownicy myślą samodzielnie, podejmują decyzje i wpływają na cały rozwój firmy.

zdjęcie - Empowerment – nowoczesny sposób zarządzania


Empowerment
to nowatorski model zarządzania, który posiada tylu samo zwolenników, co przeciwników. Nic dziwnego - z pewnością empowerment nie jest dla każdego. Jest to styl zarządzania, który wymusza na pracownikach kreatywność, decyzyjność i odpowiedzialność.

Najprościej mówiąc w firmie, które realizuje proces zarządzania poprzez wykorzystanie empowermentu, pracownicy myślą samodzielnie, podejmują decyzje i wpływają na cały rozwój firmy.

W organizacji, która bazuje na empowerment, nie ma typowej hierarchii. W tradycyjnych przedsiębiorstwach istnieje jasna i stała koncepcja szczebli drabiny - istnieją piony, w których kolejne szczeble oznaczają wyższe stanowiska władzy i zwierzchnictwo nad niżej postawionymi menedżerami.

Empowerment zaś ogranicza hierarchię do minimum: traktuje się każdego pracownika jako jednostkę równą innym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

Czy to się sprawdza? Wbrew początkowym czarnym wizjom wielu teoretyków - empowerment działa, ma się dobrze i prawdopodobnie będzie stawał się coraz bardziej popularny. Wynika to z rozwoju przedsiębiorstw: coraz większe filie zmuszają menedżerów do zarządzania większą liczbą ludzi.

Przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają więc samodzielnych pracowników, którzy chcą wraz z nimi rozwijać przedsiębiorstwo.

Z pewnością również nie każdy pracownik sprawdzi się w firmie, która stosuje taki system zarządzania. Wiąże się on z bardzo dużą jednostkową odpowiedzialnością i samodyscypliną. Pracownik nie wykonuje poszczególnych poleceń pracodawcy, a jego całościowe działanie mają przynosić korzyści w firmie.

Taka osoba musi posiadać odpowiednie predyspozycje i osobowość, ale również posiadać wiedzę i doświadczenie, które umożliwia jej uczestnictwo w kierowaniu firmy.

Bo tym właśnie jest empowerment - podzieleniem władzy na części, z których każda przypada pracownikowi. To właśnie jego wkład w dobro i rozwój przedsiębiorstwa jest najważniejszy i stanowi podstawę funkcjonowania firmy, która zdecydowała się wprowadzić zasady empowermentu do swojego systemu zarządzania.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.