Jak napisać biznes plan?

Założenie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem wielu osób. Jednak zanim to marzenie się ziści, trzeba wykonać szereg czynności. Jeszcze przed zarejestrowaniem firmy kluczowe jest napisanie biznes planu, tym bardziej jeśli staramy się o dotację z urzędu bądź dotację unijną na założenie własnej działalności.

Gamma - Jak napisać biznes plan?

 
Jak napisać biznes plan?

Założenie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem wielu osób. Jednak zanim to marzenie się ziści, trzeba wykonać szereg czynności. Jeszcze przed zarejestrowaniem firmy kluczowe jest napisanie biznes planu, tym bardziej jeśli staramy się o dotację z urzędu bądź dotację unijną na założenie własnej działalności. Jak napisać biznes plan? Trzeba do tego podejść bardzo profesjonalnie, również jeśli staramy się o pozyskanie kredytu na rozruch. Biznes plan będzie również konieczny jeśli staramy się o dofinansowanie na założenie start upu i finansowanie funduszy kapitałowych bądź Anioła Biznesu.

Jak napisać biznes plan? - wiarygodny biznes plan kluczem do sukcesu

Biznes plan powinien być w miarę zwięzły, a jednocześnie wiarygodny. Powinien być napisany w taki sposób, aby zachęcić do przeczytania. Warto także stosować różnego rodzaju wykresy czy diagramy, które ułatwiają zobrazowanie planów i założeń. Zanim zabierzemy się za biznesplan musimy pomyśleć o celach prowadzenia działalności. Warto ująć je w zwięzłych punktach. Koniecznie należy na samym początku streścić przedsięwzięcie i je scharakteryzować. tutaj muszą znaleźć się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące oferowanych produktów czy usług, sposobu działania. W przypadku, gdy użytkownik chce wprowadzić na rynek nowy przedmiot w tym miejscu powinien być opisany prototyp i sposób jego działania.

Sposób zarządzania i ilość zatrudnionych pracowników

O ile zamierzamy prowadzić małą firmę, bądź też działalność jednoosobową, to sposób zarządzania jest stosunkowo łatwy do przedstawienia. Wystarczy opisać rodzaj oferowanej usługi, a także zakres obowiązków. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku średnich i dużych firm, a także spółek. Tutaj konieczne jest przedstawienie kompetencji każdego pracownika czy członka zarządu, a także zakresu jego pracy i obowiązków. Zatem należy dokładnie opisać strukturę organizacyjną, a jednocześnie system komunikacji. W tym przypadku dane muszą być niezwykle precyzyjne i zawierać dokładną liczbę zatrudnionych osób, a jednocześnie sposób ich zatrudniania, rodzaj umowy i okres zatrudnienia. Nieodłącznym elementem jest też polityka płacowa, która dotyczy zarówno sumy wynagrodzeń, a jednocześnie powinna zawierać informacje czy przewidziane są premie i nagrody. Kolejne informacje, jakie powinny znajdować się w biznesplanie dotyczą usług doradczych. Ponadto trzeba poruszyć w nim kwestie czy firma będzie korzystać z usług prawnych, czy też księgowych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy przywództwa można się nauczyć? Jak unikać błędów oceniania pracownika? Jak budować zaangażowanie w zespole? Jak zarządzać pokoleniami? Zobacz nasze szkolenia z tego obszaru: szkolenia menadżerskie, szkolenia z zarządzania, szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia po angielskuGamma – firma szkoleniowa roku.

Badanie rynku - znajomość konkurencji

Sporządzając biznesplan koniecznie trzeba zorientować się jaka jest nasza konkurencja na rynku, czym wyróżnia się oferta poszczególnych firm zajmujących się taką samą lub zbliżoną działalnością, aby przygotować wyróżniającą się ofertę, która będzie atrakcyjna dla klientów wśród wielu podobnych do siebie. W przypadku przedsiębiorstw, gdzie inwestycja wymaga znacznych środków, koniecznie trzeba wykonać badanie rynku. Może mieć ono różną formę. Jedną z popularniejszych jest badanie fokusowe, czyli zogniskowane wywiady grupowe. Dzięki nim można dowiedzieć się na podstawie opinii osób będących przedstawicielami grupy docelowej czy dany produkt, usługa jest atrakcyjna i wyróżniająca się, a także uzyskać sugestie, czego w danej usłudze brakuje. Dzięki temu można udoskonalić swoją ofertę, jeszcze zanim wprowadzi się ją na rynek. Inną formą mogą być ankiety, zarówno internetowe, jak i papierowe, których wyniki mają być tożsame z tymi, których oczekuje się w przypadku wywiadów. Rezultaty badań należy ująć także w biznesplanie. Jak napisać biznes plan, biorąc pod uwagę badanie rynku? Przede wszystkim warto przedstawić odpowiedzi respondentów w czytelnej formie i do opisu dodać wykres lub diagram.

Jak napisać biznes plan? - sposób finansowania działalności

W biznesplanie koniecznie trzeba również określić sposób finansowania działalności. Zatem należy ująć zarówno własny kapitał, jaki procent wkładu stanowi, a także finansowanie przy pomocy kredytu bankowego, bądź funduszy kapitałowych czy też planowanie pozyskania prywatnego inwestora. Tu zawiera się także wydatki, które przewidziane są na rozruch, w tym strategie marketingowe. Jasno należy opisać po jakim czasie prognozowany jest zwrot kosztów i w jakim czasie firma powinna rozpocząć generowanie zysków. Im lepiej skonstruowany jest biznes plan, tym większa jest szansa na powodzenie przedsięwzięcia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza