Jak przebiega proces komunikacji między ludźmi?

Informacje drugiemu człowiekowi przekazujemy na różne sposoby: poprzez gesty, słowa, czynny czy też brak którejkolwiek z tych rzeczy. Od tego, czy nasze przesłanie trafi do odbiorcy i zostanie zrozumiane, zależy efektywność procesu komunikacji.

Gamma - Jak przebiega proces komunikacji między ludźmi?

   

  Informacje drugiemu człowiekowi przekazujemy na różne sposoby: poprzez gesty, słowa, czynny czy też brak którejkolwiek z tych rzeczy. Od tego, czy nasze przesłanie trafi do odbiorcy i zostanie zrozumiane, zależy efektywność procesu komunikacji. Coraz częściej zdarza się, że ludzie wysyłają sygnału, które nie są poprawnie odbierane i właściwie interpretowane. Podobnie dzieje się w przypadku nadawcy - zamiast jasno określić, czego oczekuje od swojego rozmówcy, stara się on przedstawić własny przekaz w zawoalowaną formę. Nie inaczej dzieje się w przedsiębiorstwie, gdzie istnieje pewna struktura organizacyjna i stawiane są konkretne oczekiwania wobec pracowników. Gdy przekaz jest błędnie nadawany i interpretowany dochodzi do konfliktów i nieporozumień.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

  Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.  Jak temu zaradzić?

  Najprostszym sposobem, aby miała miejsce efektowna komunikacja interpersonalna, jest... słuchanie i mówienie zorientowane nie na nas samych, a na naszych rozmówców. Starajmy się słuchać, jakie zadanie powierza nam kierownik, zamiast wyłapać tylko kluczowe pojęcia i samodzielnie zinterpretować resztę przekazu. Wydaje się to proste. Każdy z nas rozpoczyna rozmowę, ponieważ czegoś oczekuje od drugiego człowieka albo gdy wymaga tego sytuacja (np. panuje niezręczna cisza w windzie jadącej na dwudzieste piętro albo pracodawca oczekuje wyjaśnień odnoszących się do projektu). Jednak coraz częściej okoliczności te przysłaniają prawdziwy cel komunikacji - przekazywanie informacji tak, aby została ona zrozumiana oraz interesowanie się tym, o czym toczy się rozmowa.

  Gdy nie znamy się na tematyce...

  ...jakoś trudno wyobrazić sobie, że rozmowa będzie szczególnie owocna. Jednak otwartość, szczerość i autentyczne zaangażowanie w proces komunikacyjny mogą skutecznie temu zapobiec. Wystarczy słuchać, co druga osoba ma do powiedzenia. Poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, jakie wskazówki mają dla nas koledzy o dłuższym stażu. Czasem wiedzą więcej i potrafią rozwiązać nasze problemy w kilka minut. Większość z nich jest pomocna i nastawiona na wsparcie.

  Powodem, dla którego czujemy się niezręcznie, rozmawiając o dziedzinie, o której posiadamy małą wiedzę, nie jest fakt, że nie wiemy, ale brak możliwości mówienia zamiast słuchania. Im bardziej jesteśmy nastawieni na jednostronną komunikację, tym bardziej będzie nam doskwierał fakt, że nie możemy przedstawić własnego stanowiska, a raczej wysyłać bezzwrotnego przekazu do nadawcy.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.