Jak skutecznie budować autorytet szefa?

Pokolenie naszych rodziców, o dziadkach nie wspominając, kiedy zapyta się ich o to, z jakimi typami szefów mieli do czynienia, czy czuli wobec nich respekt, bądź byli dla nich autorytetami w większości wzruszą ramionami i odpowiedzą, że szef to szef. Nie jest od lubienia, od czerpania z niego wiedzy, od służenia pomocą, czy zarządzania czymkolwiek (z resztą pojęcie zarządzania w dzisiejszym rozumieniu też zapewne jest im obce). Szef ma rozdzielać pracę i z niej rozliczać. 

     
    Pokolenie naszych rodziców, o dziadkach nie wspominając, kiedy zapyta się ich o to, z jakimi typami szefów mieli do czynienia, czy czuli wobec nich respekt, bądź byli dla nich autorytetami w większości wzruszą ramionami i odpowiedzą, że szef to szef.

    Nie jest od lubienia, od czerpania z niego wiedzy, od służenia pomocą, czy zarządzania czymkolwiek (z resztą pojęcie zarządzania w dzisiejszym rozumieniu też zapewne jest im obce).
     
    Szef ma rozdzielać pracę i z niej rozliczać. Czasem karać lub zwalniać jeśli się dana osoba nie sprawdza. I tyle. Od tamtych czasów minęło jednak wiele lat, coraz powszechniejszy staje się system, w którym przełożony ma być nie tylko rozdzielającym i rozliczającym pracę, ale również swego rodzaju mentorem, z wiedzy którego pracownicy mogą czerpać, by samemu się rozwijać. Jednak, by system taki zadziałał musi on być dla pracowników prawdziwym autorytetem.
     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zobacz nasze szkolenia.
    Jak prawidłowo oceniać pracowników? Czy przywództwa można się nauczyć? Jak zostać charyzmatycznym liderem? Jak budować zaangażowanie w firmie?

    Zapraszamy.

    A autorytetu nie da się narzucić żadnymi środkami, ani nie należy się on z automatu przez sam fakt bycia szefem. Zatem jak skutecznie budować autorytet szefa? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest oczywista. Wszystko powiem zależy od tego, w jakiej fazie znajduje się zespół, kim dla niego wcześniej był nowy szef, jakie ma on predyspozycje czy kompetencje miękkie, a także wiedzę merytoryczną – czy jest specjalistą w danej dziedzinie, czy tylko dobrym zarządcą.

    Odpowiedzi na to pytanie starają się udzielić liczne instytucje, które organizują szkolenia i warsztaty dla kadry zarządzającej przedsiębiorstwami, poświęcone właśnie tematowi wpierania menadżerów zespołów pracowniczych.
     
    Tak naprawdę nie ma znaczenia w jakiej branży dana firma działa, szkolenia takie bowiem rozwijają kompetencje z zakresu zarządzania zasobami wspólne dla wszystkich szefów, a nie typową merytoryczną wiedzę, którą można zastosować na przykład w branży farmaceutycznej, ale już nie w usługach.

    Jedno jest pewne – nowomianowanego szefa zespołu należy wesprzeć w tym, żeby zespół go zaakceptował, pomóc mu w daną grupę wejść, ale w sposób rozsądny – by swoją pomocą nie podkopać jego autorytetu.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.