Jak skutecznie przekazywać polecenia pracownikom?

Zarządzanie składa się z wielu aspektów. Jednak w obiegowej opinii sprowadza się ono do wydawania poleceń. I choć tego typu uproszczenie tego zagadnienia może wydawać się na wyrost, to jednak w dużej mierze miarą skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi jest podział i delegowanie zadań.

zdjęcie - (the_title())


Jak skutecznie przekazywać polecenia pracownikom?

Zarządzanie składa się z wielu aspektów. Jednak w obiegowej opinii sprowadza się ono do wydawania poleceń. I choć tego typu uproszczenie tego zagadnienia może wydawać się na wyrost, to jednak w dużej mierze miarą skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi jest podział i delegowanie zadań.

Jeśli ten aspekt zostanie zaniedbany lub wykonany źle – przedsiębiorstwu grozi katastrofa. Dlatego tak ważne jest staranne wybieranie kadry zarządzającej, która będzie wiedziała jak rozmawiać ze swoimi podwładnymi. Przydać się mogą także takie formy rozwoju jak szkolenie komunikacja interpersonalna Warszawa bądź zarządzanie stresem szkolenie. Jak więc skutecznie przekazywać polecenia pracownikom?

Po pierwsze mając na uwadze ich obciążenie pracą. Należy traktować zespół jako całość i delegować zadania tak, aby zachować równomierne obciążenie obowiązkami poszczególnych osób. Po drugie najlepiej delegować zadania zgodnie z predyspozycjami danej osoby, warto dopasowywać je do pracownika. A co jeśli chodzi o aspekt techniczny samego przekazania polecenia?

Ważne, aby robić to precyzyjnie. Szczególnie jeśli zadanie jest bardziej złożone lub skomplikowane warto zadbać o jasny, wyczerpujący przekaz wyjaśniający wszelkie aspekty danego zadania. Przy przekazywaniu polecenia warto również zadbać o to, aby pracownik miał szansę zadania pytań, doprecyzowania pewnych aspektów, wyjaśnienia wątpliwości, które być może ma.

Na samym końcu warto podkreślić i zapewnić pracownika o swojej dyspozycyjności i chęci pomocy. Takie skrócenie dystansu i wzajemna dobra komunikacja są ważne. Dzięki nim pracownik w przypadku wątpliwości czy wystąpienia problemów nie będzie się obawiał przyjść do nas i wyjaśnić problematycznych kwestii zanim zdążą one wpłynąć negatywnie na czas lub jakości realizacji powierzonego mu zadania czy też projektu.

Nie generujemy dzięki temu także dodatkowych stresów w miejscu pracy, nie wszyscy dobrze sobie z nimi radzą, niektórzy potrzebują szkoleń z zarządzanie stresem. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać poleceń w biegu czy też krzykiem. Nawet jeśli sytuacja jest dynamiczna, wypowiedzenie tego samego zdania zajmuje tyle samo czasu spokojnym tonem.

Należy unikać także przekazywania poleceń przez osoby trzecie. Powstaje wówczas „głuchy telefon” i tak naprawdę nie wiemy jak brzmiało dokładne polecenie, które otrzymał pracownik a co za tym idzie czy wykonane przez niego zadanie będzie się pokrywać z naszymi oczekiwaniami. Jeśli obserwujemy w naszej firmie problemy w tym zakresie warto zainteresować się tematem szkoleń z zakresu komunikacji interpersonalnej.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.