Jak zatrzymać pracownika w firmie?

Doświadczony oraz wyszkolony pracownik na rynku pracy to dla każdego przedsiębiorstwa nieoceniona pomoc w dążeniu do wyznaczonych priorytetów. Jednak z czasem może zdarzyć się, że relacje między szefem a pracownikiem mogą ulec pogorszeniu i zawiedziony podwładny znajdzie ofertę pracy w innej firmie.

16 maja 2019
zdjęcie - Jak zatrzymać pracownika w firmie?

 Jak zatrzymać pracownika w firmie?

Doświadczony oraz wyszkolony pracownik na rynku pracy to dla każdego przedsiębiorstwa nieoceniona pomoc w dążeniu do wyznaczonych priorytetów. Jednak z czasem może zdarzyć się, że relacje między szefem a pracownikiem mogą ulec pogorszeniu i zawiedziony podwładny znajdzie ofertę pracy w innej firmie. Czy odejście pracownika ma przełożenie na dobro przedsiębiorstwa ?

Retencja pracowników ma dość istotne znaczenie na rynku pracy. Zatrzymanie najlepszych pracowników w przedsiębiorstwie jest  jednym z  kluczowych zadań jakie stoją obecnie przed właścicielami firm.Odejście pracownikaktóry był oddany firmie to niebywała strata dla każdego przedsiębiorstwa, bowiem koszty związane z szkoleniem nowej osoby będą sporo kosztować pracodawcę. W celu zatrzymania pracownika w firmie trzeba posłużyć się różnymi skutecznymi czynnikami, które to odegrają kluczową rolę na podjęcie ostatecznej decyzji o odejściu bądź pozostaniu danego pracownika w siedzibie firmy.

Utrata dobrego pracownika – retencja pracowników

Retencja pracowników to coraz powszechniej używany termin, który odnosi się do zatrzymania w firmie doświadczonych oraz ambitnych pracowników. Im współczynnik retencji kadr jest większy tym więcej pracowników zamierza pozostać w firmie.
Retencja pracowników przede wszystkim mierzona jest w tych przedsiębiorstwach, które dobrze wiedzą o tym, że odejście pracownika będzie miało niekorzystny wpływ na odpowiednie funkcjonowanie podmiotu gospodarczego, a także narazi firmę na duże koszty.

Jeżeli w firmie mierzy się retencję pracowników, wtedy każdy szef będzie na bieżąco zorientowany co do ilości pracowników, którzy z nią wiążą swoje plany. Poza tym wskaźnik ten po pewnym okresie pokaże czy rekrutacja okazała się sukcesem czy porażką. Jeśli wskaźnik jest niski to jest to sygnał dla pracodawcy, że w firmie nie jest dobrze. Z kolei jeżeli wskaźnik jest wysoki to jest to sukces procesu rekrutacji.

Zapobieganie frustracji pracowników

Obecnie zdarza się, że dobry pracownik poprzez swoją decyzję o odejściu potrafi zaskoczyć swojego szefa. W związku z taką sytuacją co zazwyczaj decyduje o podjęciu takiej decyzji i co wpływa na odejście pracownika ?
Sporządzane ankiety informują, że jednym z powodów, które decydują o rozstaniu się z firmą jest zdecydowanie kiepskie wynagrodzenie. Warto jednak w tej kwestii zachować szczególną ostrożność z uwagi na traktowanie zarobku jako istotnego czynnika, który kształtuje strategię retencji.

Utrata dobrego pracownika jest często powiązana ze zbytnim obciążeniem obowiązkami bądź niezdrowym stosunkiem w relacji z osobą przełożoną. Brak chęci współpracy i nieporozumienie na linii pracownik – pracodawca często są przyczyną odejścia pracownika do innej firmy.
Dla pracowników bardzo ważną kwestią jest zaufanie do wszelkich działań podejmowanych przez kadrę na wyższych stanowiskach. Pracodawcy są zgodni co do tego, że utrata dobrego pracownikajest szalenie istotna i niewątpliwie wpływa na opinie szefa i jego firmy. W związku z tym bardzo istotne jest zapobieganie frustracji pracowników bowiem osoba w pełni zadowolona z pracy z pewnością na długo pozostanie w firmie.

Szkolenie retencja

Sukces każdego dobrze prosperującego przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od osób w niej pracujących. Doświadczeni pracownicy mają kluczowe znaczenie dla firmy, zwłaszcza w perspektywie długofalowej. W związku z tym w każdej organizacji bardzo ważne jest szkolenie retencja. Jest ono prowadzone przez doświadczonych trenerów, a w czasie trwania szkolenia wykorzystywane są skuteczne metody zdobywania wiedzy takie jak: studium przypadku, burze mózgów, gry symulacyjne oraz ćwiczenia indywidualne i grupowe. Ponadto uczestnicy podczas spotkań prowadzą dyskusje oraz odgrywają istotne scenki i role.

Szkolenie retencja uczy kadrę zarządzającą:

  • Skuteczne rozwiązywać problemy w grupie
  • Zarządzać umiejętnie zmianą
  • Planować strategię zatrzymania doświadczonych pracowników
  • Proaktywnego i skutecznego działania

Szkolenia retencja mają wpływ na zapobieganie frustracji pracowników co przeciwdziała ich odejściu z firmy.
Umiejętność zatrzymania najbardziej wartościowych pracowników pozwala każdemu pracodawcy na utrzymanie przewagi wobec konkurencyjnych podmiotów gospodarczych.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.