Jaki jest klucz do awansu?

Zatrudniając się w konkretnej firmie, większość z nas ma nadzieję, że wkracza na ścieżkę kariery, na której są awanse i można wspinać się po wymarzonej ścieżce kariery. Wielu menedżerów wspinało się ścieżką, w której przychodzili do firmy na staż, potem zostawali specjalistami, w kolejnych krokach menedżerami.

zdjęcie - (the_title())

 
Jaki jest klucz do awansu?

Zatrudniając się w konkretnej firmie, większość z nas ma nadzieję, że wkracza na ścieżkę kariery, na której są awanse i można wspinać się po wymarzonej ścieżce kariery. Wielu menedżerów wspinało się ścieżką, w której przychodzili do firmy na staż, potem zostawali specjalistami, w kolejnych krokach menedżerami. Wielu, szczególnie młodych, pracowników właśnie z tego powodu zaczyna pracę w firmie, w której chce właśnie taką ścieżką wejść na stanowiska kierownicze. Jednak chęci zazwyczaj nie wystarczają. Jeżeli poważnie myślimy o wstąpieniu na ścieżkę kariery, powinniśmy pamiętać że awans w pracy szkolenie – to dwa hasła, które zawsze idą w parze. Chcesz awansować, powinieneś się rozwijać i szkolić.

Zmiana stanowiska pracy zawsze wiąże się ze zwiększeniem zakresu obowiązków lub zakresu odpowiedzialności. Nie ma awansów w przypadku, kiedy nasz zakres obowiązków się nie zwiększa. Właśnie z tego powodu, powinniśmy zawsze poprzedzać rozmowę o awansie zdobyciem nowych umiejętności. Kiedy zauważysz, że Twoje kompetencje pozwalają Ci przejąć nowe obowiązki lub wspomóc innych w pracy, to wtedy powinieneś już zacząć myśleć o tym jak rozmawiać o awansie. W takiej sytuacji, nawet jeżeli pracodawca widzi, że jeszcze trochę brakuje Ci umiejętności, to może mu być łatwiej skierować Ciebie na jakieś szkolenie. Przykładowo, jeżeli pracujesz w jakimś dziale, w którym nie ma managera, a uważasz, że on byłby bardziej efektywny, to w takiej sytuacji pracodawca może wysłać Ciebie na szkolenie dla nowych menedżerów. Masz o wiele większe szanse na awans, kiedy brakuje Ci jedynie kilku kompetencji, a nie całego zestawu.

Właśnie z tego powodu, podstawowym Twoim działaniem, jeżeli marzysz o kolejnym szczebelku drabiny, powinno być zainwestowanie swojego czasu w naukę. Jeżeli Twój pracodawca wspiera Ciebie i pozwala się rozwijać to tym lepiej. W ten sposób otrzymujesz od niego wsparcie, które może Ci dać pierwszy krok w kierunku awansu. Znajdź coś, w czym Twój zespół może potrzebować pomocy, albo coś na czym może skorzystać pracodawca, a w takiej sytuacji będziesz mógł dobrać szkolenia w taki sposób, aby zdobyć umiejętności pozwalające uzupełnić te potrzeby.

Należy jednak pamiętać, że w drodze po ścieżce kariery wcale nie chodzi o robienie przypadkowych kursów, ale o robienie kursów, które rzeczywiście mogą Ci pomóc zdobywać kolejne szczebelki. Właśnie dlatego wybór kursu powinien być poprzedzony naprawdę solidną analizą, a czasem nawet rozmową ze swoim przełożonym na temat tego, czy widzi on zapotrzebowanie na takie umiejętności. Rozmowa z przełożonym może być świetnym sposobem na poznanie zapotrzebowania danego działu na konkretne kompetencje. Oczywiście, jeżeli aspirujesz do zajęcia jego miejsca, to taką rozmowę należy sobie odpuścić.

Co więcej, nie wolno się poddawać, kiedy okazuje się, że akurat to inna osoba z działu otrzymuje awans. Oczywiście powinieneś w takiej sytuacji złożyć temu komuś gratulacje z okazji awansu, możesz zapytać w jaki sposób go zdobył – jakie kompetencje musiał zdobyć i jaką wiedzą się wykazać. W ten sposób, nie dość, że możesz łatwo zawiązać nową znajomość, to dodatkowo możesz dowiedzieć się co ceni firma w przypadku osób aspirujących do awansu. Dobierając jednak szkolenia, powinieneś zwrócić uwagę na to, żeby nie powielać umiejętności osób, które właśnie awansowały. W firmie mało kiedy potrzebne są osoby o jednakowych kompetencjach. Powinno to raczej być sugestią w czym się rozwijać.

Co jeszcze można zrobić, aby przybliżyć się do awansu? Można spróbować dowiedzieć się czy firma nie organizuje szkoleń wewnętrznych. W takiej sytuacji zawsze warto spróbować dołączyć do takich szkoleń, o ile mamy taką możliwość, i zawsze starać się wynieść z nich najwięcej jak się da. Droga do awansu często jest bardzo długa i wyboista, ale awans wiąże się z tak wieloma korzyściami, że warto na tą drogę się wybrać. Zdobywając pierwszy awans, wtedy o wiele łatwiej iść po kolejne. Wtedy jesteśmy już świadomi co trzeba robić, żeby zdobywać kolejne szczebelki drabiny. Kolejne awanse zapewnią nam coraz wyższą pensję, a także coraz bardziej konkurencyjną pozycję na rynku pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.