Jaki powinien być dobry kolega w pracy?

Nie da się ukryć, że każdy człowiek chciałby posiadać dobrze płatną pracę. Wynagrodzenie powinno być na tyle wysokie, by móc zrealizować za nie nie tylko swoje podstawowe potrzeby, ale i marzenia. Nie da się również nie zauważyć, że bardzo ważne są perspektywy rozwojowe. Brak perspektyw rozwojowych w danej firmie może być dla niejednej osoby dużym problemem.

zdjęcie - (the_title())

 
Jaki powinien być dobry kolega w pracy?

Nie da się ukryć, że każdy człowiek chciałby posiadać dobrze płatną pracę. Wynagrodzenie powinno być na tyle wysokie, by móc zrealizować za nie nie tylko swoje podstawowe potrzeby, ale i marzenia. Nie da się również nie zauważyć, że bardzo ważne są perspektywy rozwojowe. Brak perspektyw rozwojowych w danej firmie może być dla niejednej osoby dużym problemem. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia oraz perspektyw rozwojowych bardzo ważna jest również dobra atmosfera w miejscu pracy. Większość osób nie ma trudności z odpowiedzią na pytanie jaki powinien być dobry kolega. Od kolegów z pracy oczekujemy lojalności i nierzadko zwykłej sympatii.

Jeżeli z naszym współpracownikiem łączy nas nić porozumienia, łatwiej jest nam realizować wspólne zadania. O wiele łatwiej jest pracować z kimś, z kim lubimy się prywatnie. Pomocne mogą być więc różnego rodzaju wyjścia oraz wyjazdy integracyjne. Tego rodzaju spotkania łączą ludzi i pomagają im odnajdywać wspólny język. Odkrycie wspólnych zainteresowań może poza tym sprawić, że zaczniemy spotykać się nie tylko w pracy, ale również na gruncie prywatnym. Zyskamy wówczas nowego przyjaciela i sprzymierzeńca w kryzysowych sytuacjach. Dobrze byłoby, gdyby nasz kolega z pracy był prawdomówny. Niedomówienia potrafią być bardzo niebezpieczne, gdyż mogą prowadzić one do konfliktów. Najbardziej problematyczne są konflikty na linii przełożony podwładny. Bardzo problematyczna jest sytuacja, w której jeden z dawnych kolegów awansuje na stanowisko kierownicze. Wówczas zmienia się stosunek między dotychczasowymi kolegami.

Rozmowa z przełożonym, który był do niedawna naszym kolegą zatrudnionym na równorzędnym stanowisku może być bardzo trudna. Niebezpieczny jest wspomniany już wyżej konflikt przełożonego z podwładnym. Koniecznie zaznaczyć należy, że wszelkie niejasności należy na bieżąco wyjaśniać. Osoby zatrudnione na stanowiskach menedżerskich odpowiadają niejako za relacje w swoim zespole. Jeżeli więc menedżer widzi, że jego podwładni popadli ze sobą w konflikt, powinien on dążyć do tego, by pomóc im ten konflikt zażegnać. Bardzo pomocne mogą być szkolenia dla team leaderów. Niezmiernie istotne jest to, aby szkolenie poprowadzone zostało przez wysoce wykwalifikowaną firmę szkoleniową. Dobrze byłoby, gdyby taka firma posiadała odpowiednie doświadczenie. Nie da się ukryć, że znalezienie profesjonalnej firmy nie jest rzeczą łatwą.

Bardzo istotne jest jednak to, by poszukiwania poprowadzić we właściwy sposób. Warto zacząć je od przejrzenia w internecie opinii klientów o danej firmie. Nietrudno zauważyć, że szkolenie dla młodych managerów nie może być zorganizowane tylko jeden raz. Ważne, by szkolenia takie organizowane były w firmie systematycznie. Tylko dzięki temu szkolenie będzie skuteczne. Nabytą wiedzę koniecznie należy bowiem utrwalać. Podsumowując zebrane wyżej rozważania, należy wskazać, że dobry kolega posiada między innymi takie cechy charakteru jak: prawdomówność, zdolność do wczuwania się w stany emocjonalne innych osób czy lojalność. Nie da się ukryć, że pracownikom, którzy lubią się prywatnie lepiej się razem pracuje. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby unikać konfliktów z kolegami z pracy. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której dawny kolega staje się naszym przełożonym. Zazdrość oraz zawiść mogą doprowadzić do sytuacji konfliktowej w miejscu pracy.

Nie da się ukryć, że osoba kierująca zespołem pracowniczym jest niejako odpowiedzialna za atmosferę panującą w zespole. Musi więc ona podejmować działania, które mają na celu poprawę wzajemnych relacji pracowniczych. Dobrze byłoby organizować spotkania oraz wyjazdy integracyjne, podczas których pracownicy będą mogli się lepiej ze sobą zapoznać. Dobrym pomysłem jest również organizacja szkoleń dla kadr menedżerskich. Kadry menedżerskie powinny brać regularny udział w szkoleniach. Pomocne będą warsztaty z komunikacji interpersonalnej. Dzięki takim warsztatom, menedżerowie będą potrafili rozwiązywać konfliktowe sytuacje w swoim zespole pracowniczym.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.